Může vám parfém najít lásku? Cosmopolitan | 23.11.2017 | Rubrika: Krása - a víte, že... | Strana: 58

(...)

Feromony přirozeně vznikají v těle – v pokožce hlavy, podpaží nebo genitáliích. V případě, že se spojí s bakteriemi potu nebo kůže, dokáže výsledná „vůně“ vyslat druhé straně informace o tom, že je dotyčný připraven k páření. U zvířat a hmyzu se dokonce mluví o vyšším druhu komunikace, při níž si jednotlivci kromě emoční a sexuální stránky vyměňují i další informace o sobě samých. V lidské říši, i když si partnera podle jeho přirozené vůně podvědomě vybíráme, to však s feromony takhle jednoduše nefunguje.
DŮVOD? Máme vyzrálejší kognitivní, rozumové schopnosti a pudová komunikace skrze feromony ustoupila do pozadí. Nevnímáme je tedy, stejně jako zvířata, čichem, ale takzvaným vomeronazálním orgánem, který se nachází v nosní přepážce. „Přestože se už dlouho ví, že tento orgán existuje u lidských embryí, býval považován za rudiment, zakrnělý orgán. Jeho funkčnost prokázaly teprve některé studie v posledních letech, spory o ni však trvají.
Někteří odborníci se ale domnívají, že feromony mohou být registrovány i naším hlavním čichovým orgánem,“

odkrývá expert na čich v sociální komunikaci Jan Havlíček Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno: Pátek 24.11.2017 10:20

Kategorie: