Mostecko a zákonitý osud druhů|InfoLab | 16.4.2018 | Rubrika: Krajina | Strana: 60

Mostecko prošlo v posledních desetiletích výraznou proměnou.
Jeho nová podoba už dávno nezapadá do všeobecně zažité představy zdevastované krajiny.
V míst ech, kde se dříve nacházely těžební jámy a pust iny, jsou dnes lesy, louky, rekreační areály a jezera. Rodí se zde mozaika unikátních typů prost ředí, která host í řadu vzácných živočichů.
Hnízdí tu i druhy ptáků, se kterými se v jiných část ech ČR téměř nesetkáme.

(...)

PROF. RNDR. VLADIMÍR BEJČEK, CSC. (64) Po absolvování gymnázia T. G. Masaryka v Litvínově vystudoval zoologii obratlovců na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté nastoupil do Ústavu krajinné ekologie v Říčanech, kde se věnoval využití obratlovců z hlediska krajinné ekologie. Pokračoval v Ústavu aplikované ekologie a ekotechniky při Vysoké škole zemědělské v Praze, dnešní České zemědělské univerzitě. V současné době působí jako děkan na Fakultě životního prostředí. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných článků, knih i populárně-vědeckých publikací. Jeho knihy vyšly v mnoha jazykových mutacích. V letech 1999—2004 se účastnil výzkumu na jemenském ostrově Sokotra. Je také soudním znalcem v oboru ochrany přírody. Poslední studie na výsypkách zjistily více než 35 druhů vážek, a to včetně druhů u nás kriticky ohrožených a celoevropsky chráněných.

Publikováno: Pátek 20.04.2018 16:30

Kategorie: