Mikroplasty ohrožují naše zdraví|ČRo Plus | 6.9.2018 | 21:10 | Pořad: Den v 60 minutach

Asi nikoho by nenapadlo schroupat ke svačině plastovou lahev. Přesto se k nám plasty v podobě mikročástic dostávají vzduchem, jídlem i pitnou vodou. Tuto oblasti vědci ještě podrobně neprozkoumali, existuje zatím jen několik výzkumů. Jeden takový právě podniká ekologická organizace Greenpeace. Aktivisté odebírali vzorky vody z Vltavy v Praze a z řeky Labe v Ústí nad Labem, přičemž za mikroplasty označují částice menší než pět milimetrů, část jich dodává do přírody sám člověk.

(...)

A co dělají mikroplasty s živým organismem, to ještě vědci podrobně neprozkoumali, profesor Tomáš Cajthaml z Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy nicméně shrnul závěry některých studií.

Tomáš CAJTHAML, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
--------------------
Ty lepší studie právě ukazují, že čím jsou menší, dokonce když se potom pohybujeme spíše až v nanorozměrech, tak se ukazuje, že takhle malý částečky vlastně plastů jsou pro ty ryby nějakým způsobem toxický. Jednak tahle malý částečky mohou mít takzvaný efekty nanotoxikologický, který do jistý míry ani neumíme dost dobře popsat. Druhý efekt je, co se zaznamenalo vlastně v těch laboratorních studiích přímo na rybách, tak se ukázalo, že pokud ty mikroplasty se dostanou někde v těle, oni se třeba našli v játrech až, tak způsobí zánětlivý procesy.

(...)

Publikováno: Pondělí 10.09.2018 16:50