LETNÍ ÚTĚKY Z PEKLA MĚST|Týdeník Květy | 9.8.2018 | Rubrika: Téma týdne | Strana: 10

(...)

„Chalupaření znám také osobně z okolí Kamenice nad Lipou, kde v malé vesnici Lhota postavil v 70. letech můj děda svépomocí celoročně obyvatelnou budovu u rybníka. Právě na příkladu jeho osoby mohu tvrdit, že se venkov za posledních 15 let mění výrazně k lepšímu,“ říká Jan Trejbal. Základem je podle něj povětšinou dokončená infrastruktura i v nejmenších obcích a další pozitivní signál představuje častý návrat generace lidí narozených po roce 1989 ke kořenům podle schématu: vystudoval jsem v krajském městě školu, byl v zahraničí a dnes chci opět žít doma. „Toto platí nejen o místních obyvatelích, ale také i o mladších generacích chalupářů. V neposlední řadě zde hraje roli otázka náplně práce, kterou lze v dnešní době internetu a mobility provozovat i z kanceláře u rybníka, samozřejmě s kombinací dojezdů na schůzky do větších měst,“ dodává. Z průzkumu mezi obyvateli venkova, který nedávno provedla Přírodovědecká fakulta UK, vyplývá, že největší hrozbou pro venkov, a tedy i chalupáře, je nezájem o funkce ve vedení malých obcí v kombinaci s obecnou pasivitou místních. Známá hesla, jako „vylidňování obcí“ nebo nedostatek podnikatelských příležitostí, nejsou dnes na venkově takovým problémem jako neochota nové generace převzít zodpovědnost za budoucnost dané lokality.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 09.08.2018 10:45