Labský kaňon|ČRo Sever | 31.3.2018 | 17:10 | Pořad: Planetárium

(...)

Výzkum v Labských pískovcích potom v podstatě měl navázat na výzkum v neovulkanetech severních Čech, akortáže přece jenom časově to bylo už příliš náročné pro nás, protože ta oblast je obrovská, jeskyní je tam mnoho a některé ty jeskyně jsou přístupné v podstatě pouze horolezecky, takže tady jsme se trošku jako zasekli, nicméně já jsem na nějakém malém spektru jeskyní pokračoval a při té příležitosti jsem vlastně potkal kolegu Kuklu, dneska doktoranda Přírodovědné fakulty KarlovyUniverzity v Praze, tenkrát studenta, který dělal magisterskou práci mapoval dopad turistiky v jeskyních, nebo prostě jakékoliv návštěvnosti na ty ekosystémy, je tam možné najít leccos a on se to snažil nějak přesně zdokumentovat. Zároveň byl dobrým průvodcem vlastně. Ty jeskyně znal, znal tu techniku horolezeckou, takže jsme v tom výzkumu pokračovali a chtěli jsme se trošku dozvědět víc o tom dopadu těch turistů na místní organizmy. Dostali jsme se tedy i na další lidi potom na fakultě, protože nakonec se ukázalo, že nejlepší pro to zjištění dopadu vlastně té turistiky bude výzkum zaměřený na mikroorganizmy, protože nakonec se ukázalo, že nejlepší pro to zjištění dopadu vlastně té turistiky bude výzkum zaměřený na mikroorganizmy, protože mikroorganizmy jsou v podstatě všudypřítomné, jsou v každém vzorku, zatímco s jinými organizmy jsme měli ty problémy, že se vyskytovali v malých počtech, takže to úsilí získat je by bylo mnohem větší, takže jsme se obrátili na další kolegy a zejména tedy na kolegu docenta Trögla, který vlastně tu mikrobiální činnost garantoval.

Publikováno: Středa 04.04.2018 16:45

Kategorie: