Kouřit může i drahý kotel, když budete nesprávně topit, varuje odborník|RNDr. Jan Hovorka, Ph.D.|idnes.cz|21.3.2021

idnes.cz|21.3.2021

Kouřit může i drahý kotel, když budete nesprávně topit, varuje odborník

RNDr. Jan Hovorka, Ph.D.  je vedoucím Laboratoře pro studium kvality ovzduší v Ústavu pro životní prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pod tímto sáhodlouhým názvem se skrývají praktické zkušenosti, které mohou poodhalit, co se v ovzduší odehrává a proč je stále v některých oblastech nedýchatelno, i když státní dotace na výměnu kotlů za modernější běží naplno.

Platí, že nový kotel rovná se méně zplodin v ovzduší?
Abyste dosáhl na tu kotlíkovou dotaci, musíte technicky splňovat podmínky pro nové topeniště, které si budete pořizovat. To jsou obvykle kotle na pevné palivo a mohou být s ručním, anebo automatickým přikládáním. V prvním případě vidím určitý problém, protože tam v podstatě můžete strčit cokoliv, i to, co do topeniště nepatří. Tím pak vlastně porušujete zákon, protože v našem právním prostředí je topivo pro kotel definované výčtem. Topivem je tedy dřevo nebo uhlí.

(...)

Celý rozhovor s RNDr. Janem Hovorkou pro idnes.cz najdete zde.

Publikováno: Úterý 16.03.2021 12:05