Kopec, který je děravý jak ementál|Mladá fronta DNES | 15.8.2018 | Rubrika: Liberecký kraj | Strana: 14

(...)

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. Vedeni pradávnými instinkty jeskynních lidí chtějí všichni zažít pocit, kdy vstoupí do nitra Matky Země a spočinou v jejím primitivním, avšak krásném a všeobjímajícím lůně. Přesně tyto dojmy možná hnaly první amatérské jeskyňáře, kteří v roce 1947 Bozkovské jeskyně objevili a později i zdokumentovali.
Odstřel horniny v lomu na Vápenci tenkrát odhalil podivnou puklinu vedoucí do temnoty země. Kdo do díry vstoupil první se už neví, jedním z prvních průzkumníků byl pozdější profesor na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze Ferry Fediuk, tehdy student geologie.

(...)

Publikováno: Středa 15.08.2018 12:05