Kolonizace rostlin na souši|ČRo Sever | 15.9.2018 | 17:10 | Pořad: Planetárium

(...)

Rostliny sehrály v procesu přechodu života z vody na souš zásadní roli, potvrdil mi jeden ze spoluautorů zmíněné studie, buněčný biolog Stanislav Vosolsobě z Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Stanislav VOSOLSOBĚ, PřF UK v Praze
--------------------
Kolonizace souše rosnavy byla základním předpokladem k tomu, aby mohli souš kolonizovat další organizmy, houby a živočichové šli vlastně ruku v ruce s rostlinami. Kolonizace souše rostlinami odstartovala rozvoj veškeré další suchozemské bioty na Zemi.

Frederik VELINSKÝ, moderátor
--------------------
Čím obecně jsou ty rostliny důležité pro tu biosféru planety?

Stanislav VOSOLSOBĚ, PřF UK v Praze
--------------------
Jsou základním zdrojem biomasy vůbec, to znamená, že rostliny fixují oxid uhličitý, přijímají energii ze Slunce, takže jsou vlastně základním organizmem, který dodává energii do toho ekosystému. Bez rostlin by vlastně ten ekosystém nemohl fungovat. Všechno ostatní organismy jsou na to navázány, takže houby rozkládají odumřelá těla rostlin, živočichové se živí rostlinami případně houbami.

(...)

Publikováno: Úterý 18.09.2018 14:30