Kohoutková vs. Roithová|Lidové noviny | 26.3.2018 | Rubrika: Názory | Strana: 8

ŠINKANSEN

Minulý týden LN přinesly dvě kauzy dotýkající se hlubších problémů českého vysokého školství. Případ čtvrteční: profesorka Alena Kohoutková, dlouholetá děkanka Fakulty stavební ČVUT, si prokazatelně – dle rektorovy korespondence – přišla za rok 2017 jen na odměnách na 3,7 milionu korun, jež si sama coby šéfka katedry udělila... Plus běžnou mzdu. Nešlo o nahodilost: za osm let si dle uniklého dopisu vydělala na bonusech 18,7 milionu, což se nestalo v nějaké komerční firmě, nýbrž na jedné z 26 veřejných vysokých škol!
A případ druhý, sobotní: profesorka Jana Roithová, uznávaná chemička a nositelka bezpočtu cen (Hlávkovy, L’Oreal, Neuron, Učené společnosti, Liebenovy), odchází z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy do nizozemského Nijmegenu. Aodnáší si v kapse grant Evropské výzkumné rady (ERC) za desítky milionů, jakých přišlo do Česka jen pár. A teď to hlavní: během roku – po Michaelu Bojdysovi – jde už o druhý odchod grantisty z téže fakulty.

(...)

Publikováno: Pondělí 26.03.2018 14:30