Klimatické změny|ČT 24 | 7.8.2018 | 22:00 | Pořad: Události, komentáře

(...)

No, a k tématu, o kterém jsme před chviličkou mluvili s exministry životního prostředí, teď ještě další hosté. Entomolog z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Pojďme teď tedy k flóře a k fauně. K jakým proměnám dochází vlivem klimatických změn? Jaké druhy třeba mizejí, jaké se naopak objevují? Dá se to říci?

Petr ŠÍPEK, entomolog, katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta UK
--------------------
Tak zase opět tohlencto srovnání je poměrně složité, protože naše monitoringy jak flóry, tak fauny sahají nějakých 200 let nazpátek, to znamená, my nevíme o moc více. Máme nějaké data z pylových záznamů, což dělají paleoekologové a tam je zřejmé, že ke klimatickým změnám samozřejmě docházelo vždycky. Známé fakty od ledových dob a vývoj přírody v České republice to jenom jaksi dokládají. Problém je, že ta změna teď v tuto, v tuto chvíli je velká a má dopady hlavně, hlavně z toho pohledu člověka jaksi ekonomické. Příroda sama jaksi byla dynamická nebo je dynamicky prostě aparátem a to, že nám teď v tuto chvíli třeba mizí i, mizí i smrkové lesy jaksi ze středních poloh, kam by přirozeně vlastně ani vůbec patřit neměly, je jenom důkaz toho. Zajímavý je teda ten, ta rychlost toho, toho, té změny.

(...)

Celý pořad ke stažení zde

Publikováno: Středa 08.08.2018 15:10

Kategorie: