Jak se baví keporkaci. Nejlepší melodie remixují a šíří napříč oceány|cestovani.iDNES.cz | 24.1.2019 | Rubrika: Cestování / Kolem světa

(...)

Sténání v nízkých frekvencích, povzdechy, nářek i i vysoký jekot. Písně samců plejtváka obrovského neboli keporkaka tvoří propracovanou hudební frázi o délce desítek minut, kterou samci vydrží zpívat celý den.
Nikdo nedokáže přesně vysvětlit, o čem keporkaci ve svých písních zpívají, rozhodně má tento zpěv důležitou roli při lákání samiček a rozmnožování. A pokud je melodie dostatečně dobrá, má samec dost velkou šanci, že v oceánské seznamce uspěje. Během dne dokáže uplavat stovky kilometrů a písně jsou slyšet hodně daleko. „Jejich hlasy se nesou na obrovské vzdálenosti. Až tisíce kilometrů,“  uvádí RNDr. Tereza Petrusková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Středa 30.01.2019 12:35