Geolog Josef Sekyra byl prvním Čechem na jižním pólu|Zpravodajství ČTK | 23.2.2018 | 09:00 |

Život geologa, geomorfologa, cestovatele, polárníka a horolezce Josefa Sekyry zdobí mnohá prvenství. Jako první občan Československa zdolal sedmitisícovku a má za sebou řadu prvovýstupů na vrcholy Antarktidy. Především však byl prvním Čechem, který stanul na jižním pólu. Od narození Josefa Sekyry uplyne 24. února devadesát let.
To, že je prvním Čechem na jižním pólu, nikdy nepřeceňoval. "Takhle jsem to nikdy nebral. Stejně jako když jsem byl jako první Čech na sedmitisícovce. Byl jsem tam hlavně 'za šutrama', to ostatní nebylo podstatné," řekl v jednom z rozhovorů.
Josef Sekyra se narodil v Novém Městě nad Metují a vystudoval přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy

(...)

Publikováno: Úterý 27.02.2018 10:05