Evropské včely ohrožuje dravá sršeň z Asie novinky.cz | 28.4.2018 | Rubrika: Věda a školy | Strana: 0 - Jakub Straka

Evropské včelí kolonie ohrožuje invazivní druh sršně, který byl nedávno spatřen v britském městě Bury v hrabství Velký Manchester. Jeho další šíření po Evropě je podle odborníků jen otázkou času, do čtyř let by se mohl dostat i do ČR. Pro lidi tento hmyz sice nepředstavuje větší ohrožení než „naše“ sršeň obecná, pro včely je však vážným rizikem, upozornil britský server BBC.

„Invaze sršně asijské (Vespa velutina) do ČR samozřejmě hrozí. První u nás budou v rozmezí tří až pěti let, ze začátku půjde jen o jednotlivé nálezy. Častější bude do pěti až osmi let. Z pohledu běžných lidí přibude jen další druh (obtížné) vosy, které tu vždy byly - včetně sršní. Moc se tedy nezmění,“ vysvětlil pro Novinky Jakub Straka z pražského Entomologického oddělení katedry zoologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Pondělí 30.04.2018 15:55