Dýchat prach|Týden | 28.1.2019 | Rubrika: Aktuálně | Strana: 12

Leckterý čtenář z Plzně, Prahy nebo třeba Brna si může říct, že problémy nějakého vzdáleného Ostravska ho nemusejí zajímat. Jenže smog z koksoven a hutí dokáže udělat rotyku v půlce republiky. „Znečištění ovzduší se generuje na severu, ale postupně se šíří Moravskou branou k jihu. Když se podíváme na data z Vídně, už je vidět, že znečištění ovzduší stoupá i tam,“ informoval na počátku minulého týdne Jan Hovorka z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Ostravsko postupně zadýmilo Pobeskydí, Valašsko, Zlínsko, Brno i vinorodou jižní Moravu. A špinavý vzduch proletěl i Vídní a zastavil se až o Alpy. Zlínský kraj musel dokonce vyhlásit smogovou regulaci, náměstí v podhorském Valašském Meziříčí připomínalo plynovou komoru.

Publikováno: Středa 30.01.2019 13:35

Kategorie: