Družice Sentinel měří pohyb škodlivin ve vzduchu!|Haló noviny | 3.7.2018 | Rubrika: Mozaika zajímavostí | Strana: 12

Některé z evropských družic, které obíhají Zemi, hodlají využít čeští vědci pro podrobné zmapování škodlivin ve vzduchu. Satelity s označením Sentinel, které provozuje Evropská kosmická agentura (ESA), mohou změřit, jaké látky se dostávají do vysokých částí atmosféry a jak se nad Zemí pohybují. Vědci je hodlají porovnat s daty z lokálních senzorů umístěných ve městech a obcích a zjistit tak stav ovzduší mnohem detailněji, než jak je to možné dosud, řekl Petr Mareš ze společnosti SCIENCE-IN, která se na projektu podílí.
Pro podrobné zmapování ovzduší nejen v Česku, ale ve všech zemích dunajského regionu, se spojilo 14 zemí. Pro Česko tento projekt nazvaný Conspiro řídí SCIENCE-IN a Přírodovědecká fakulta (PřFUniverzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Středa 11.07.2018 15:50