Druhý „bobřík“ pro ekonomy v Česku|Lidové noviny | 30.11.2017 | Rubrika: Domov | Strana: 4

„Teorie her mne fascinovala proto, že jsem zažil velkou společenskou změnu v listopadu 1989 a viděl vliv na chování lidí,“ říká ekonom Jakub Steiner, který na svůj výzkum získal ERC grant za více než 25 milionů korun.

PRAHA Ač vystudoval fyziku, působil i jako sociální pracovník v romských komunitách. Dnes však patří k předním evropským ekonomům. Jakub Steiner (40 let) nyní získal – jako teprve druhý ekonom působící v České republice – superelitní grant Evropské výzkumné rady (ERC).
Podobně jako první držitel z roku 2015 Filip Matějka působí i Steiner v ekonomickém institutu CERGE-EI, společném pracovišti Národohospodářského ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy. Ten se může radovat i proto, že další dva nově získané tzv. konsolidační granty nyní putují k jeho docentům: Liboru Bartovi na matfyz a Vladimíru Hamplovi na přírodovědeckou fakultu. Dle propočtů LN tak přímo na české instituce zamířilo za více než dekádu jen jedenáct těchto grantů!

(...)

Publikováno: Čtvrtek 30.11.2017 13:00