Do Bozkovských jeskyní se chodí 50 let. Nejprve tam pustili papaláše|liberec.iDNES.cz | 20.3.2019 | Rubrika: Liberec / Liberec - zprávy

(...)

„První květen byl Svátek práce, to bylo nemyslitelné, aby snad někdo šel místo do průvodu do jeskyní. Byla by to velezrada. Tak to otevření raději o den posunuli,“ vysvětluje se smíchem šéf jeskyní.
Jeskyně v Bozkově vytvořila příroda přibližně před 70 miliony let, 250 tisíc let je pak stará jejich krápníková výzdoba. V roce 1947 je objevili a prozkoumali amatérští jeskyňáři poté, co odstřel horniny v lomu na Vápenci odhalil puklinu do lůna Země. Kopec děravý jako ementál
„Když jsem se tenkrát vysoukal vstupním otvorem, stál na kraji lomu nějaký místní strejda a zahalekal na mě: „Tak co, mladej, jaký to tam je?“ Odpověděl jsem mu: „Pěkný, ale krátký.“ A on na to: „To nic, to je jen začátek. Tenhle kopec je děravej jako ementál,“ vzpomínal v dopise České speleologické společnosti profesor na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze Ferry Fediuk, průzkumník jeskyní.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 21.03.2019 14:05