Čmelák létal hodinu po uhašení ohně Mladá fronta DNES | 11.6.2016, Ondřej Sedláček

Ekologové mají první důkazy o tom, že květnový řízený požár v Brdech přírodě prospěl

BRDY Tři týdny po cvičných požárech vřesovišť na bývalé vojenské střelnici Jordán v Brdech mají ekologové první důkazy, že oheň přírodě neuškodil, ale opravdu jí pomohl. Vypalování se tak může stát legitimním prostředkem k udržení unikátních vřesovišť v nově zřízené chráněné krajinné oblasti Brdy. Její šéf Bohumil Fišer řekl, že se na spáleništi už začíná obnovovat porost.
„Čmeláka vylétávajícího z podzemního hnízda ve shořelé ploše se podařilo vyfotografovat hodinu a půl po ohni, už druhý den se tam objevily ještěrky. Myslím, že zoologové jsou z toho nadšení, zřejmě ani oni sami nečekali, že to půjde tak rychle,“ řekl Fišer.
Ondřej Sedláček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vysvětlil, že spálené vřesy vyraší a začnou kvést v průběhu léta. „Máme nafotografováno, že život se do téhle oblasti rychle stěhuje. Co jsem sledoval, už v týdnu po ohni, rozhodně to není mrtvá zóna. Navíc oheň k takovému území vždy patřil. Někteří vzácní živočichové a rostliny potřebují polomy nebo požáry, které ale člověk nemá v lesích rád. Když je nemají, z oblasti mizejí,“ podotkl Sedláček.

(...)

Publikováno: Pondělí 13.06.2016 11:55