Čínský fyzik geneticky upravil několik lidských embryí|ČRo Plus | 9.12.2018 | 17:10 | Pořad: Den podle…

Vědecký svět reaguje na sdělení čínského fyzika Che Ťien-kchuej ze začátku týdne, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se pak narodila dvojčata odolnější vůči viru HIV než kdyby jim zůstaly geny původní. Za cíl pokusu označuje snahu pomoci HIV pozitivním otcům chránit své děti před nemocí AIDS a využil k tomu stále populárnější metodu, která editaci dědičné informace zjednodušila a zlevnila. Ovšem u člověka se do teď používala jen ve výjimečných případech. Nevíme například, co vstřik do našich genů udělá s imunitou. O etických dilematech, která s čínským pokusem souvisí, debatovali koncem týdne v zaplněné velké geologické posluchárně na Albertově, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy studenti se svými profesory a jedním z pozvaných odborníků byl i Jaroslav Petr, biolog z České zemědělské univerzity. Zeptala jsem se ho, jak se prozatím odvíjí odezva vědecké komunity ve světě na pokus čínských kolegů.

Publikováno: Úterý 18.12.2018 12:20

Kategorie: