E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníChlorové bělidlo na sklerózu i schizofrenii. „Léčit“ může i inženýrka - zpravy.iDNES.cz, 5.12.2015

 

zpravy.iDNES.cz | 5.12.2015 | Rubrika: Zprávy / Domácí | Strana: 0 | Autor: iDNES.cz, Martina Vyroubalová | Téma: Přírodovědecká fakulta


Drobné neduhy, ale i rakovinu vyléčí veterinární medikamenty v kombinaci se směsí chemikálií, které se používají k chlorování bazénů. To je recept takzvaných detoxikačních poradců. Pochybným „léčitelům“ se daří navzdory varování odborníků i faktu, že balancují na hraně zákona.

Detoxikační poradci, jak se označují, ordinují „chloritanové léky“ (známé pod zkratkou MMS) na všemožné choroby od nedoslýchavosti a alergie na lepek až po rakovinu a autismus. Za jejich původce označují parazity.

„Jsou v celém těle. Zapříčiňují osmdesát procent všech potíží, jen dvacet procent připadá na viry a bakterie,“ přednášela na mezinárodním kongresu o MMS v Praze inženýrka Hana Bláhová, která má „detoxikační“ ordinaci v Brně.

Ačkoli nemá lékařské vzdělání, neváhá brát od pacientů nemalé peníze za to, že jim dá planou naději. MMS ordinuje i na roztroušenou sklerózu nebo schizofrenii, jejichž nepříznivé projevy dokáže skutečná medicína jen potlačit.

„Sama preparát užívám pět let, je mi dvaašedesát a neberu žádné léky a nemám žádné potíže. Nevidím důvod, proč bych známým nemohla doporučit, co pomohlo mně,“ brání se Bláhová otázce, zda jí nepřijde neetické přípravek doporučovat.

Neradí však jen známým. Pomocí elektroakupunktury, tedy metody rovněž uznávané jen léčiteli, diagnostikuje z dlaně parazity zoufalým lidem.

„Prášky na odčervení jsem dostala třikrát. O MMS tvrdila, že ho budu muset užívat už po zbytek života, to se mi nelíbilo,“ popsala jedna z dlouhodobých klientek Bláhové, která si nepřála uvést jméno. Redakce iDNES.cz ho zná.

Za opakovaná sezení s „diagnostikou“ a nákupy naordinovaných přípravků zaplatila tisíce korun. Když její potíže přetrvávaly, vytkla jí léčitelka nepravidelné užívání „medikamentů“.

„Klienti poradců a léčitelů jsou mnohdy přesvědčováni o nutnosti protiparazitární kúry i přesto, že jim paraziti byli takzvaně vytestováni pouze metodami alternativní medicíny založenými na neověřených teoriích,“ popisují praktiky odborníci Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK.

O zkušenosti s těmito poradci se na webu dělí stovky lidí, kterým léčitel s pomocí přístroje „objevil“ tasemnici, roupy, vlasovce či škrkavku, následná vyšetření odborným pracovištěm však u nich v těle žádné parazity nepotvrdila. Klienti přestávají věřit osvědčeným metodám

Poradců, kteří měří parazitární zátěž v těle, je jen na webu alternativni-medicina.eu uvedeno na šest desítek. Chemikálie klientům sami neposkytují. Radí jim koupit si je přes internet, kde jsou k dostání pod označením bělicí přípravek. Prodávat je jako lék či doplněk stravy by bylo nelegální. Nebo je k nim dostávají přes anonymního prostředníka na e-mailu.

František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu odhaduje počet uživatelů chlorových přípravků v Česku na tisíce. Nejasné jsou přitom nejen indikace, ale i kontraindikace a vedlejší účinky.

„MMS by šlo - s určitou nadsázkou danou tím, že proces ‚výroby’ probíhá v amatérských podmínkách a výsledný produkt nemá jasně definované složení a čistotu - označit za oficiální léčivo používané ‚nadivoko‘ jako součást ‚lidového léčitelství‘, ovšem převážně ke zcela jiným indikacím, než ke kterým bylo příslušnými autoritami schváleno,“ upozornil lékař na hlavní problém.

Chloritan sodný je totiž ve světě užíván coby schválený přípravek, ale pouze k léčbě a zpomalení amyotrofické laterální sklerózy, kterou trpí například fotbalový obránce Marián Čišovský ( psali jsme zde ).

Klientům detoxikačních poradců zcela chybí informace o vedlejších účincích MMS a možných trvalých následcích. Při vyšších koncentracích může chloritan sodný způsobit popálení trávicího traktu, perforaci jícnu a žaludku, může dojít i k selhání jater a ledvin.

„Propagátorům, kteří ho považují za všelék, chybí jakýkoli objektivní přehled, na které nemoci a jak účinkuje, jak dlouho a za jakých podmínek jej užívat. Pití roztoku silného oxidantu v takové koncentraci je zcela nefyziologická záležitost a i kdyby nedošlo k žádným specifickým toxickým účinkům, opakované vystavování buněk takovému oxidačnímu stresu vede k předčasnému stárnutí tkání i organismu,“ vysvětlil Kožíšek.

Kromě chloritanového roztoku léčitelé doporučují klientům také veterinární přípravky jako například Albendazol, Hetrazan, Prazikvantel či pastu Ivermektin.

„Těmito látkami veterinární medicína léčí napadení zvířat vnitřními a vnějšími parazity. Nejenže není stanovena účinnost veterinárních přípravků pro indikace u člověka, ale takové použití může mít za následek značné riziko vedlejších účinků či dokonce toxických projevů,“ míní Alfred Hera z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Devětadevadesát procent toho, co tito léčitelé svým klientům diagnostikují, je podle parazitologa Davida Modrého z Fakulty veterinárního lékařství v Brně lež, ať už vědomá, či nevědomá. Léčitelé jsou podle něj schopni diagnostikovat klientům i takové tvory, kteří se v tuzemsku nevyskytují. Třeba krevničky, malarická plasmodia či lidské lymfatické filariózy.

„Nejsou tady pro ně podmínky, klima, ani přenašeči. Je to obrovský nesmysl,“ podotkl Modrý. Léčitelé navíc ordinují přehnané dávky, připomněl. Nemocný během terapie spolyká klidně i šestnáct tablet na odčervení za dva týdny.

„Lidé, kteří docházejí do takovýchto laborek, často přestávají věřit vědecky osvědčeným metodám, etablovaným zdravotnickým laboratořím, které umějí řemeslo, umějí rozpoznat parazity,“ zmínil další potíž Petr Horák, vedoucí katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zakázat nebezpečný byznys je problém

V minulosti od chloritanových preparátů odrazovali i Hlavní hygienik ČR a Státní ústav pro kontrolu léčiv. Léčitelé, kteří je doporučují, však působí dál a jsou v podstatě nepostižitelní. „Na několika úrovních je to na hranici zákona a překvapuje mě, že s tím nikdo nic nedělá. Opakovaně se na nás obracejí lidé, kterým někdo diagnostikuje nesmysl, berou všechny možné léky a už nevědí, co dělat,“ posteskl si Modrý.

Nezákonné je třeba podat veterinární léčiva člověku. „Veterinář nesmí prodávat ani doporučovat tyto léky pro lidskou potřebu. Bohužel některé přípravky jsou volně prodejné i v lékárnách,“ uvedla zvěrolékařka Petra Šínová.

Přestože odborníci vědí, že chemikálie skrývané za pojem „přípravek na bělení“ lidé konzumují, zatrhnout nebezpečný byznys je problém.

„Je otázkou, ve které chvíli tohle jednání překročí mantinely zákonnosti. Asi by muselo dojít k nějakému evidentnímu poškození pacienta a ten by musel podat žalobu,“ uvažuje Horák.

Podle ministerstva spravedlnosti, do jehož kompetence spadají údaje o soudních sporech, je současná legislativa v této oblasti dostatečná.

„Pravdou ale je, že u nás podle ní zatím takové jednání pravděpodobně nikdy trestně postiženo nebylo. Návrh právní úpravy, který má obsahovat vážné konsekvence pro podvodné léčitele, je v současné chvíli ve stádiu vymezování přesných pojmů v této velmi rozmanité oblasti,“ informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Martina Štanclová.

František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu považuje za zjevné, že zákaz nebo varování SZPI či SÚKL rozšiřující se fenomén nepotlačí. „Mělo by se mu nestranně výzkumně věnovat některé univerzitní farmaceutické pracoviště, shromáždit dostatek podkladů od uživatelů, aby šlo na základě důkazů a ne hypotéz odborně argumentovat, jaké jsou skutečné účinky a rizika lidové léčby MMS či CDS,“ uzavřel Kožíšek.

Publikováno: Pondělí 07.12.2015 10:25

Akce dokumentů

Kategorie: