Chcete zachránit planetu? Netankujte biopaliva, radí experti|ČRo - radiozurnal.cz | 18.2.2019 | Rubrika: Auta a motorismus

Jezdíte autem na naftu a chcete pomoci přírodě? Tankujte palivo bez biosložky. Právě takový (a nutno podotknout, že dost překvapivý) vzkaz mají pro řidiče aktivisté z Koalice proti palmovému oleji. Tvrdí, že současný evropský model podpory biopaliv je ve svých ekologických dopadech horší než tradiční zpracování ropy. A vůbec nejhorší je prý spalování palmového oleje, ve kterém je Evropská unie, kvůli své dotační politice, smutným přeborníkem.

„Vytloukáme špatný klín ještě horším klínem,“ shrnuje Ondřej Sedláček z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Dnešní agropaliva v čele s palmovým olejem mají přímý dopad na ničení původních biotopů, v čele s tropickými deštnými pralesy. Navíc zhoršují klimatickou změnu, protože ničením pralesů přispíváme ke klimatické změně.“
„Jako vědci říkáme: ‚Ano, pojďme se technologicky snažit fosilní paliva nahradit.‘ Tohle je ale ještě krvavější způsob než ten původní,“ upozorňuje.

(...)

Publikováno: Úterý 26.02.2019 11:20