CHCEME BÝT SPÍŠ NEŽ MÍT E15 Premium | 20.11.2017 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 18

Šimon Pánek
Pětadvacet let stojí v čele nejvýznamnější neziskové organizace ve střední a východní Evropě. Každý rok rozdělí mezi potřebné v Česku a v cizině stamiliony korun. „O rozmělňování pomoci kvůli nejrůznějším nadacím bych nemluvil. Ten sektor je svobodný jako každý jiný a jako všude také tady jsou lidé chytří, hloupí, pracovití, líní, poctiví i prospěcháři. Obecně si myslím, že sektor je dost poctivý, říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

(...)

Studoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, ale studia nedokončil. V roce 1988 spolu s Jaromírem Štětinou vyhlásili humanitární sbírku na pomoc obětem zemětřesení v Arménii a o rok později se stal jedním ze studentských vůdců sametové revoluce. Byl členem Občanského fóra, patřil do týmu Václava Havla. Spoluzakládal soukromou informační agenturu Epicentrum. Šéfuje nevládní organizaci Člověk v tísni, jež začínala v roce 1992 a kterou spoluzakládal. Je držitelem prezidentské medaile Za zásluhy, v roce 2003 získal cenu Evropan roku. Před sedmi lety mu občanské sdružení Post Bellum udělilo Cenu Paměti národa.

Publikováno: Pondělí 20.11.2017 11:45

Kategorie: