Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA|média

Lidové noviny|10. 4. 2019| Rubrika: Medicína & Věda | Strana: 16
Přepínač DNA

Vědci z Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vytvořili chemický přepínač DNA, který za pomoci světla zapíná či vypíná funkci některých genů. Postup, popsaný ve vědeckém časopise Chemical Science, zatím funguje na uměle vytvořenou DNA a do využití v praxi má daleko. Mohl by však naznačit cesty k působení na geny, které dnes vyvolávají nebezpečné nemoci.

Haló noviny | 28.3.2019 | Rubrika: Mozaika zajímavostí | Strana: 12
Našli vědci velkou budoucí pomoc při boji s nemocemi!?

sciencemag.cz | 22.3.2019 | Rubrika: Tiskové zprávy
Umělý chemický přepínač DNA pomáhá pochopit mechanismy epigenetiky

Tým vědců z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Přírodovědecké fakulty UK a Mikrobiologického ústavu AV ČR pod vedením prof. Michala Hocka a dr. Libora Krásného nyní pomocí uměle připravené upravené DNA poodhalil tajemství regulace těchto epigenetických změn.

ČRO Radiožurnál | 21.3.2019 | 12:08 | Pořad: Ozvěny dne - publicistika
Čeští vědci vytvořili jakýsi umělý přepínač DNA, který by mohl pomoci třeba v boji s nemocemi

ct24.cz | 21.3.2019 | Rubrika: Věda
Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, který umí vypnout vybraný gen. Může pomoci v boji s nemocemi​

www.lidovky.cz|21.3.2019
Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA. Může pomoci v boji s nemocemi

Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi. Na cestě k praktickému využití tohoto objevu je ale ještě řada překážek. V tiskové zprávě to oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Na výzkumu se kromě tohoto ústavu podíleli také pracovníci Mikrobiologického ústavu akademie a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Výsledky jejich práce byly zveřejněny ve vědeckém časopise Chemical Science.

www.ceskenoviny.cz|21.3.2019
Čeští vědci vytvořili přepínač DNA,může pomoci v boji s nemocemi

(...)
Vědci připravili chemický přepínač DNA (deoxyribonukleové kyseliny), která je nositelkou genetické informace organismů. V budoucnosti tak možná budou odborníci podle biochemického ústavu schopni jednoduchými chemickými reakcemi ovlivňovat vypínání, či zapínání genů - konkrétních úseků DNA, a tím i tvorbu proteinů ovlivňujících například rozvoj, či léčbu různých nemocí.

Publikováno: Čtvrtek 21.03.2019 12:30

Kategorie: