Čeští vědci hledají vakcínu proti smrtící černé horečce způsobené exotickým parazitem|média

Tým prof. Petra Volfa a doc. Jovany Sádlové z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, ve spolupráci s britskými vědci z Hull York Medical School, dokončil důležitý krok při přípravě vakcíny proti lidské leishmanióze. Vytipovali vhodné kmeny parazitických prvoků leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli (myši) a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vyvíjených vakcín.

prirodovedci.cz|20.1.2021
Velký úspěch českých parazitologů

Leishmanióza ohrožuje na světě skoro miliardu lidí. Vývoj vakcíny proti této zákeřné nemoci nyní značně pokročil, a to i zásluhou vědců z PřF UK, konkrétně týmu prof. Petra Volfa a doc. Jovany Sádlové z katedry parazitologie.

epochalnisvet.cz|19.1.2021
Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě

A právě u této nemoci tým prof. Petra Volfa a doc. Jovany Sádlové z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, ve spolupráci s britskými vědci z Hull York Medical School, dokončil důležitý krok při přípravě vakcíny. Vytipovali vhodné kmeny parazitických prvoků leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli (myši) a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vyvíjených vakcín.

ceskavedadosveta.cz|19.1.2021
Čeští vědci se zapojili do nového testování vakcíny proti leishmanióze

Důležitý krok ve vývoji vakcíny proti lidské leishmanióze možná učinil tým, jehož součástí jsou i čeští vědci. Navrhli nový způsob testování účinnosti vakcíny vyvíjené proti tomuto vážnému onemocnění. Vakcína proti leishmanióze zatím neexistuje.

sciencemag.cz|18.1.2021
Vakcína proti leismanióze

(...) Vytipovali vhodné kmeny parazitických prvoků leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli (myši) a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vyvíjených vakcín.

ukforum.cz|17.1.2021
Tým parazitologa Petra Volfa ví, jak na leishmaniózu
V polovině ledna 2021 přinesl prestižní časopis Nature Communications studii vědců z Přírodovědecké fakulty UK, kteří se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné chorobě přenášené parazity. Tým profesora Petra Volfa a docentky Jovany Sádlové  z katedry parazitologie na vývoji vakcíny proti lidské leishmanióze spolupracují s britskými vědci z Hull York Medical School a s výzkumníky z univerzit v Tel Avivu, Jeruzaléma a Montrealu.

ceskatelevize.cz|ČT24|Věda|15.1.2021

(...) Pokusy o vývoj účinné vakcíny podle výzkumníka Petra Volfa z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ztroskotaly i proto, že vědci dost nezohlednili přirozený přenos parazita .Vědci nyní vytipovali vhodné kmeny leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli – myši – a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vakcín.

scienceweek.cz|15.1.2021

Důležitý krok ve vývoji vakcíny proti lidské leishmanióze možná učinil tým, jehož součástí jsou i čeští vědci. Navrhli nový způsob testování účinnosti vakcíny vyvíjené proti tomuto vážnému onemocnění. Vakcína zatím neexistuje.

ceskenoviny.cz.|14.1.2021
Vědci navrhli nový způsob testu vakcíny proti leishmanióze

Důležitý krok ve vývoji vakcíny proti lidské leishmanióze možná učinil tým, jehož součástí jsou i čeští vědci. Navrhli nový způsob testování účinnosti vakcíny vyvíjené proti tomuto vážnému onemocnění.

Publikováno: Pondělí 18.01.2021 13:45