Česko cizince láká. Jejich počet překročil půl milionu ceskapozice.cz | 24.5.2017 | Rubrika: Česká pozice / Téma | Strana: 0

Zatímco ukrajinská nebo vietnamská komunita se už několik let nerozrůstají, do Česka míří za prací čím dál více lidí z východní části Evropské unie, zejména z Rumunska a Bulharska. Byť s absorbováním čím dál většího počtu migrantů Česko nemá problém, stalo se z otevírání bran nově příchozím politikum.

Když chtějí politici dokázat, jak je na tom české hospodářství dobře, obvykle sáhnou po „tvrdých“ číslech. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a také v meziročním růstu ekonomiky jsme na špici. O tom, že je v Česku dobré živobytí, ale svědčí i jiná data, která na první pohled nejsou tak zřetelná – ta o migraci. Ještě nikdy v novodobé historii země u nás nežilo tolik cizinců jako teď. Jejich počet letos na jaře překročil magickou hranici půl milionu. Za posledních třináct let se tak šik migrantů zdvojnásobil.

Výjimečný není jen celkový počet cizinců, ale i jejich meziroční nárůst. Jen během loňska jich k nám přišlo na třicet tisíc. Takový boom Česko naposledy zaznamenalo před deseti lety, těsně před hospodářskou krizí, kdy ekonomika „šlapala“ podobně dobře jako v těchto měsících. Podíl migrantů na celkovém počtu obyvatel se loni vyšplhal téměř na pět procent a Česko ještě posílilo svou roli regionálního šampiona.

Podíl migrantů na celkovém počtu obyvatel se loni vyšplhal téměř na pět procent a Česko ještě posílilo svou roli regionálního šampiona. „Spolu se Slovinci je to nejvíce ze všech postkomunistických zemí střední a východní Evropy,“ potvrzuje Dušan Drbohlav, sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Sice Lotyšsko a Estonsko nás v daném podílu vysoce překračují, tam však nejde o současnou imigraci, ale trvale přítomné obyvatele ruského původu, kteří se v těchto zemích narodili či se tam dávno přistěhovali,“ dodává.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 25.05.2017 13:50