ČESKÁ VĚDA ZBLÍZKA|Týden | 1.10.2018 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 20

1. díl: Hydrodynamika

Mikroplasty jsou všude

Časopis TÝDEN startuje velký seriál, v němž ve spolupráci s Akademií věd ČR představuje přední tuzemské vědce. Prvním je ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR MARTIN PIVOKONSKÝ. Ten upozorňuje na neodpovědné zásahy do přírody. „Lidstvo změnilo strukturu krajiny, zamořilo všechny složky životního prostředí.“

* Čím se v současnosti v ústavu zabýváte?

Zkoumáme čtyři základní okruhy. První se zabývá fyzikou proudění – sledujeme proudění a míchání tekutin v reaktorech a míchaných nádobách, pohyb sedimentů, provádíme identifikaci a analýzu vírů a tak dále. Všechny tyto věci mají řadu praktických uplatnění v chemickém inženýrství, stavebnictví nebo například v ochraně životního prostředí. Druhým okruhem je reologie, věda zabývající se vlastnostmi materiálů a jejich tečením. Zde se věnujeme třeba vlastnostem polymerních materiálů pro výrobu plastových výrobků. Třetím okruhem je hydrologie – koloběh vody v přírodě. Konkrétně se zabýváme povodněmi, suchem, charakterizací systémů pro včasná varování a tak dále. Posledním okruhem je úprava vody. Tady nás zajímá celá koncepce úpravy vody včetně návrhů na odstranění toho, co ve vodě nechceme.

(...)

Doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph. D. (43)

Ředitel a vědecký pracovník Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Problematikou kvality vody se zabýval již ve své magisterské práci, v níž hodnotil kvalitu povrchové vody v povodí Cidliny. Habilitoval se tématem charakterizace organických látek produkovaných fytoplanktonem a jejich vlivem na procesy úpravy vody. Je autorem řady odborných publikací a vyučuje na své alma mater. Je ženatý, má dvě děti.

Publikováno: Úterý 02.10.2018 13:20

Kategorie: