Café Nobel představí bobky z pravěku|teplicky.denik.cz | 18.4.2018 | Rubrika: Moje Teplicko

Odborně se jim říká koprolity. Zní to honosně, ale ve skutečnosti jde jen o zkamenělé exkrementy pravěkých živočichů.

"Jak se tyto kamenné „bobky“ zkoumají a co všechno z nich vědci dovedou vyčíst, přiblíží ve čtvrtek od 18 hodin na Café Nobel v teplickém planetáriu geolog a paleontolog Boris Ekrt z Národního muzea v Praze.  V první části svého povídání se bude věnovat zachování zkamenělin jako takových – jaké podmínky k němu přispívají a proč na některých místech máme bohatá naleziště a jinde se nenajde nic. Uvidíte i některé příklady ze severočeských lokalit.

„Pak už se budeme věnovat především zkamenělým exkrementům. Dozvíte se, jaké existují typy koprolitů, jak staré jsou ty, které se nachází na našem území, a kteří živočichové je po sobě zanechali,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
Boris Ekrt vystudoval geologii a paleontologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a od roku 2001 pracuje jako kurátor paleontologického oddělení Národního muzea. Je autorem řady výstav, vědeckých a populárních článků o fosilních obratlovcích od prvohor do třetihor. Věnuje se přednáškám a vzdělávacím aktivitám pro různé věkové kategorie. Pořádá záchranné paleontologické výzkumy na lokalitách s fosilními obratlovci.

Publikováno: Pátek 20.04.2018 16:35

Kategorie: