BUDE PRŠET. BOLÍ MNE KOLENA|Týdeník Květy | 17.5.2018 | Rubrika: Téma týdne | Strana: 10

(...)

Že vaše babička funguje jako barometr a umí předpovědět počasí přesněji než meteorologové? Není to nemožné. „Zhruba od věku 60 let citlivost na počasí neustále stoupá, protože lidské tělo ztrácí schopnost termoregulace,“ objasňuje Lucie Pokorná s tím, že na extrémní teploty nebo prudké změny počasí jsou dále obecně citlivější ženy než muži a také malé děti v porovnání s dospělými.
Lidem žijícím na venkově vadí výkyvy počasí méně – souvisí to s faktem, že oproti obyvatelům měst pobývají více venku, jsou otužilejší. „Pokud však dojde k výraznému zhoršení zdravotního stavu, pak v nemocnici končí častěji právě lidé z venkova, což je dáno dostupností lékařské péče a mírou vzdělanosti, která je naopak vyšší ve městech,“ dozvídáme se od odbornice, která na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy přednáší mj. biometeorologii, obor studující vliv počasí na životní funkce.

(...)

Publikováno: Pátek 18.05.2018 14:40