Antibiotika nezabírají. Pomůže český objev?|Týden | 17.9.2018 | Rubrika: Život | Strana: 80

Rezistentní bakterie zabíjejí stále více lidí, neléčitelných infekcí přibývá. Dříve zázračná antibiotika ztrácejí na síle. Naději pro vývoj nových léků představuje objev, na němž se v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR podíleli GABRIELA BALÍKOVÁ NOVOTNÁ a JIŘÍ JANATA. Proč přestávají antibiotika fungovat? A jaká je jejich budoucnost?

(...)

Mgr. Gabriela Balíková Novotná, Ph. D. (41)

Vedoucí skupiny studující rezistence k antibiotikům v BIOCEV, výzkumná pracovnice v Laboratoři biologie sekundárního metabolismu v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Na Přírodovědecké fakultě UK vystudovala genetiku a molekulární biologii, rovněž zde absolvovala postgraduální studium v oboru mikrobiologie. V roce 2006 obdržela cenu Československé společnosti mikrobiologické pro nejlepšího českého a slovenského mladého vědce roku v tomto oboru. Je vdaná a má tři malé děti.

(...)

Publikováno: Úterý 18.09.2018 14:00