Univerzita Karlova se posunula v prestižním mezinárodním žebříčku, nově bodují zejména geologické obory

Podle nově zveřejněného mezinárodního žebříčku QS World University Rankings by Subject 2024 si Univerzita Karlova polepšila hned ve třech oborech. Univerzita Karlova si oproti loňskému roku konkrétně polepšila v  oborech historie, lingvistika a filozofie. Nově se pak mezi nejlepšími školami v celosvětovém srovnání nachází v oborech archeologie, geologie, geofyzika a vědy o Zemi.

Celkem byla v letošním roce Univerzita Karlova klasifikována v 25 oborech a opět se tak stala univerzitou s největším počtem hodnocených oborů v České republice. Z 25 oborů, ve kterých je UK klasifikována, je ve 22 oborech vůbec nejlépe hodnocenou českou vysokou školou. Samotný fakt, že se obory do klasifikace dostanou, je již zařazuje mezi ty nejlepší v mezinárodním měřítku. Součástí zmíněného hodnocení bylo celkem 5 tisíc univerzit, přičemž 1 559 se jich objevuje ve zveřejněných výsledcích. Celkem ve čtyřech oborech (archeologie, filozofie, politologie a mezinárodní studia a geografie) se navíc umístila mezi nejlepšími 150 školami na světě.

„Mám nesmírnou radost z toho, že Univerzita Karlova neustále rozšiřuje okruh oborů, které jsou začleňovány do hodnocení v prestižních mezinárodních žebříčcích. Dokazuje to, že i při velké rozmanitosti a opravdu širokém záběru jednotlivých fakult lze dosahovat vynikajících výsledků,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Za zmínku také stojí, že Univerzita Karlova je v letošním roce jako jediná vysoká škola v České republice klasifikována v oborech anglický jazyk a literatura, filozofie, historie, moderní jazyky, mediální a komunikační studia, politologie a mezinárodní studia, sociologie, farmacie a farmakologie, geofyzika, geografie, geologie a vědy o Zemi.

Další zajímavé informace k ratingům naleznete také v nedávno publikovaném článku v časopisu Forum  Jak číst žebříčky škol? Význam mají, ale nepřeceňujme je (autor: Martin Rychlík).

Publikováno: Pondělí 15.04.2024 12:10