Seminář Venkov 2024

Výzkumné centrum RURAL na Přírodovědecké fakultě UK pořádá ve čtvrtek 1. 2. 2024 od 10:00 tradiční výroční seminář Venkov. Hlavním tématem letošního semináře je budoucnost nejmenších obcí a sídel v Česku.

V Česku existují sídla, tedy malé vesničky s méně než 50 obyvateli. Takových velmi malých vesnic najdeme více než 3700 a jejich počet stále stoupá. Podle poslední ho sčítání v nich žije 90 000 obyvatel. V ještě menších kriticky ohrožených sídlech s počtem trvale bydlících obyvatel do 20 obyvatel žije v celkem v 1550 vesničkách asi 16 000 obyvatel. I přesto, že od roku  1991 počet těchto malinkých vesniček vzrostl o 200, počet obyvatel v nich ale klesl o více než 2000.

Nejmenší sídla jsou bez jakékoliv vybavenosti a často i kulturní a společenský život v nich je závislý na ochotě místních nebo chalupářů nebo již z nedostatku zájmu a chybějících ochotných rukou zcela zanikl.

Jaká bude budoucnost sídel, které ztratí své obyvatele? Je možné, že v některých regionech bude docházet k tomu, co vidíme z jižní Itálie, z Francie nebo Španělska, kde stojí ruiny opuštěných vesnic a čas od času media nabízení v takových vesnicích dům za 1 €.  A co můžeme společnost pro obnovu nebo alespoň udržení těchto vesniček udělat.

Tato a další témata budou předmětem diskuze na semináři Venkov 2024.

Hlavní pořadatel semináře bude k mediím k dispozici v průběhu polední přestávky 12:00-13:00 nebo po skončení semináře telefonicky nebo mailem.

POZVÁNKA, PROGRAM A REGISTRACE NÍŽE

RNDr. Radim Perlín. Ph.D.

Vedoucí výzkumného centra RURAL

Tel: 702 091 201

e-mail: perlin@natur.cuni.cz

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy Pražská – středočeská pobočka ČGS

Pozvánka na 16. ročník diskuzního semináře

Venkov 2024

Seminář se koná ve čtvrtek dne 1. 2. 2024 od 10.00 v budově Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2, v učebně Velká geologická.

Předpokládané ukončení je v 16.00 hod.

Registrace účastníků na semináře prostřednictvím registračního formuláře. Odkaz na registrační formulář je také zde

Vložné ve výši 300 Kč,- a je splatné buď převodem na účet České geografické společnosti 19-1921937329/0800 a do zprávy pro příjemce uveďte VENKOV 24 jméno účastníka, nebo je splatné hotově při registraci na konferenci. Potvrzení o zaplacení bude předáno přiregistraci. Vyžadujete-li vystavení faktury, uveďte to v registračním formuláři. Vložné je nevratnéNa seminář je možné zaslat náhradníka. Studenti mají na seminář vstup volný.

Program semináře

10:00 Zahájení semináře

10.10 Radim Perlín: Předpoklady a bariéry rozvoje malých obcí a sídel

10:40 Kamil Papež (MMR): Aktuální informace Ministerstva pro místní rozvoj z oblasti podpory rozvoje malých obcí

11:20 Jan Binek, (GAREP) : Budoucnost obchodů v malých venkovských obcích 12:00 Oběd formou rautu v budově PřF UK

13:00 Pavel Chromý: Spolupráce malých obcí v Česku: pěkné sny a tvrdá realita

13:30 Ondřej Konečný (MENDELU): Přístup malých obcí k vlastněné zemědělské půdě a činnosti místních akčních skupin v adaptaci na dopady klimatických změn

14:00 Marek Komárek: Mají malé obce také šanci získat dotaci?

14:30 Marek Jetmar – Lenka Hellebrantová (MV ČR): Meziobecní spolupráce 15:00 Panelová debata

16:00 Ukončení semináře

Změna pořadí jednotlivých řečníků je možná.

Publikováno: Neděle 29.01.2023 13:40