E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Francouzské velvyslanectví ocenilo vědecké talenty

Ceny Francouzského velvyslanectví v Praze jsou každoročně udělovány mladým českým vědcům za kvalitu jejich výzkumných prací, a to v rámci hned několika kategorií dle oborů. Nejinak tomu bylo i letos. První místo v Ceně Jacquese Derridy získala Mgr. Anna Altová. Laureáty prestižních ocenění z rukou nobelisty Jeana Marie Lehna se stali RNDr. Vojtěch Dočekal, Ph.D. (2. místo) a Mgr. Ondřej Veselý (zvláštní ceny České chemické společnosti). Všem oceněným srdečně gratulujeme!

 

Slavnostní předání se uskutečnilo ve čtvrtek 22. června 2023 v sídle Francouzského velvyslanectví v Praze. Foto: Francouzský institut v Praze

 

Cenu  Jean-Marie Lehn Prize za chemii získali: 

 

2. místo - RNDr. Vojtěch Dočekal, Ph.D.,Katedra organické chemie

Special Prize Czech Chemical Society

Mgr. Ondřej Veselý, Katedra fyzikální a makromolekulární chemie

Cenu pro Mgr. Ondřeje Veselého přebral dr. Jan Přech

Jacques Derrida Prize – Social sciences and Humanities

1. Mgr. Anna Altová, Katedra demografie a geodemografie. 

 

RNDr. Vojtěch Dočekal, Ph.D. Katedra organické chemie
Vojtěch Dočekal dokončil na konci minulého roku doktorské studium ve výzkumné skupině profesora Jana Veselého na Přírodovědecké fakultě UK (cum laude). V rámci disertační práce, jejíž hlavní část byla oceněna, se zabýval vývojem nových katalytických systémů pro přípravu prostorově definovaných heterocyklických sloučenin za použití organokatalýzy. V organokatalýze se využívají nízkomolekulární chirální organické molekuly (organokatalyzátory) pro urychlení a řízení selektivity reakce ideálně tak, aby docházelo ke vzniku pouze jednoho optického izomeru z několika možných. Využití organokatalyzátorů představuje elegantní metodu pro přípravu komplexních prostorově definovaných látek zejména s ohledem na ekonomické či environmentální aspekty. K dosažení maximálně efektivního přístupu je vhodné kombinovat katalytické cykly jednoho organokatalyzátoru do kaskádových reakcí. Právě takový koncept byl úspěšně aplikován pro přípravu komplexních prostorově definovaných látek, které vykazují zajímavou biologickou aktivitu, či fotochemické vlastnosti. Mimo tento hlavní vědecký záměr Dr. Dočekal absolvoval půlroční výzkumnou stáž ve skupině prof. Guye Bertranda (University of California, San Diego), kde se zabýval přípravou nového typu vysoce stabilních chirálních karbenů a jejich využití v organokatalýze. Nad rámec toho je členem mezioborového týmu složeného z členů výzkumných skupin prof. Obšila (PřF UK), prof. Ausserlechnera (Medizinische Universität, Innsbruck) a prof. Veselého, který se zabývá výzkumem nízkomolekulárních inhibitorů. Je autorem více než 10 vědeckých publikacích, včetně publikací ve vysoce impaktovaných mezinárodních časopisech. Jeho práce byla podpořena Fulbrightovou komisí a oceněna např. Cenou děkana PřF UK za vynikající závěrečnou práci.

Mgr. Ondřej Veselý, Katedra fyzikální a makromolekulární chemie
Ondřej Veselý dokončil magisterské studium ve výzkumné skupině prof. Jiřího Čejky na Přírodovědecké fakultě UK, kde se zabýval studiem hierarchických zeolitů a jejich syntézou a aplikací v syntéze chemických specialit. V téže skupině pokračoval v rámci doktorského studia. Ve své práci se věnuje převážně syntéze zeolitů se zaměřením na jejich modifikaci a přizpůsobení jejich vlastností (např. velikost a tvar krystalů, šířka pórů či chemické složení, stabilita a koncentrace aktivních center) pro danou aplikaci. Pro charakterizaci těchto materiálů často využívá technik práškové rentgenové difrakce, měření adsorpcí plynů a v neposlední řadě elektronové mikroskopie. V průběhu doktorského studia absolvoval mimo jiné i tříměsíční stáž na univerzitě v St. Andrews ve Skotsku, kde studoval vliv syntézních podmínek na růst a morfologii krystalů zeolitů. Rovněž se pravidelně účastní mezinárodních konferencí a výuky mladších studentů. Je autorem 12-ti publikací v prestižních časopisech a rovněž držitelem několika studentských ocenění, kupříkladu ceny prof. RNDr. Jaroslava Heyrovského pro nejlepší absolventy přírodovědných programů.

Mgr. Anna Altová, katedra demografie a geodemografie  
Anna Altová absolvovala magisterské studium Sociální epidemiologie na PřF UK a pokračuje ve studiu doktorského studia na Katedře demografie a geodemografie. Ve své práci se věnuje faktorům životního stylu, které mají vliv na vznik rakoviny a konkrétně se pak zaměřuje hlavně na účast a neúčast českých žen na screeningu nádorových onemocnění. S využitím kvantitativních i kvalitativních metod zkoumá sociálně-demografické determinanty, které ovlivňují účast na screeningu i různé individuální faktory, které mohou ženám v účasti na prevenci bránit. V rámci doktorského studia absolvoval roční European Doctoral School of Demography pořádanou Max Planck Institute for Demographic Reseach v německém Rostocku a Centre for Demographic Studies na Autonomní univerzitě v Barceloně. Je jednou z organizátorek každoroční mezinárodní konference Mladých demografů

Publikováno: Středa 21.06.2023 14:25

Akce dokumentů