Konference: Výchova v době interregna

Dovolujeme si vás pozvat na interdisciplinární doktorandskou konferenci "Výchova v době interregna", která se koná 3. května 2024 ve Velkém sále Pedagogické fakulty v Praze. Konference je určena studentům doktorských studijních programů, ale i mladým a začínajícím vědeckým pracovníkům a proběhne v českém a anglickém jazyce. Uzávěrka přihlášek je 25. března 2024.

KDY: pátek 3. května 2024 od 9 do 19hod
KDE: Velký sál Pedagogické fakulty UK, Magdaleny Rettigové 4, Praha 1

Konferenci pořádá katedra občanské výchovy a filosofie Pedagogické fakulty UK

Dnešní doba je ovlivněna nově se formujícími útvary a vlivy, které vedou k hybridizaci a dekonstrukci humanistického pojetí člověka, avšak stále přetrvávají jeho jádrové vzorce. Abychom byli schopni nabídnout nastupující generaci kompas pro orientaci v nové epoše, je třeba se zabývat výchovou v době interregna.

Základní otázky, které si klademe, jsou: Jak vychovávat v době interregna? Jakým směrem se ubírá současná výchova? Jaké jsou její cíle? Jaké je postavení jedince v současné společnosti? Jaká je úloha společnosti vůči jedinci v době přechodu?

Člověk je denně vystavován nespočetnému množství informací a digitálnímu konzumu. Jaký vliv má tento masivní technologický rozvoj na výchovu?

Spolu s dekonstrukcí člověka zažíváme též rozpad obrazu stávajícího světa, ba dokonce jeho paralýzu. Tušíme, že přichází něco nového, neznáme však ještě konkrétní obrysy. Tyto výzvy si začínají mnozí uvědomovat.

Zveme Vás na konferenci zaměřenou na otázku, jak se výzvy současné společnosti projevují v oblasti výchovy a vzdělávání, a to zvláště u témat:

• konec dějin či interregnum?
• znejistění geopolitických pozic
• konstrukce a dekonstrukce identit
• biotechnologie, genové inženýrství, bioetika
• umělá inteligence • dekonstrukce humanistického pojetí člověka a posthumanismus

Název a stručnou anotaci příspěvku posílejte do 25. 3. 2024 na mail vychova.interregnum@gmail.com

Oznámení o přijetí či nepřijetí příspěvku obdržíte do 10. 4. 2024.

Z konference by měl vzniknout dvojjazyčný konferenční sborník.

Publikováno: Úterý 05.03.2024 11:20