Konference Europe for You(th)!

Evropské hnutí v České republice a Institut evropských demokratů ve spolupráci s Evropským institutem Renaissance a za podpory Evropského parlamentu, srdečně zve studentky a studenty na konferenci Europe for You(th)!, která proběhne u příležitosti 20. výročí vstupu do Evropské unie v pátek 12. dubna 2024 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a Strahovském klášteře. Mladí lidé z 10 evropských zemí budou na této konferenci diskutovat palčivá témata dneška a budoucnosti. Registrace nutná.

KDY: v pátek 12. dubna 2024 od 8:45
KDE: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Sněmovní 1, Praha 1 a Strahovský klášter, Strahovské nádvoří 1, Praha 1

Konference bude simultánně tlumočena do českého a anglického jazyka a streamována on-line.

Záštitu přijali ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová a poslanec Jan Berki, člen výboru pro evropské záležitosti.

Registrace zde.

PROGRAM KONFERENCE:

Sněmovna

8:45 – Registrace s malým občerstvením

9:30 – Úvodní slova držitelů záštity a zástupců hlavních pořadatelů

• Jan Berki – Poslanec, člen výboru pro záležitosti Evropské unie, PSP ČR
  • Francesco Rutelli – Předseda, Institute of European Democrats (IED), online
  • Andrzej Potocki – Místopředseda, European Democratic Party (EDP)
  • Vladimír Špidla – Předseda Evropského hnutí v České republice
  • Julien Omowadi – Člen předsednictva, Young Democrats for Europe (YDE)
  • Petros Fassoulas – Generální tajemník, European Movement International (EMI)
  • Pavlína Žáková – Náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Vlády České republiky
  • Uvede Nikola Šrubařová, výkonná ředitelka Evropského hnutí v České republice

10:15 – Přestávka

10:30 – 1. kulatý stůl: Dezinformace – mor svobodných demokratických společností

Jak lze zaručit rovnost projevu v době algoritmického řízení sociálních médií? Jak můžeme regulovat internetovou komunikaci, abychom chránili naše společné hodnoty, aniž bychom se uchylovali k antidemokratickým nástrojům, jako je cenzura nebo jiná ad hoc omezení?

• Marie Heřmanová  – sociální antropoložka, autorka, vyučující na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, výzkumná pracovnice Akademie věd ČR
  • Arnaud de Vibraye – odborník na hybridní hrozby, politiku EU a lidský faktor v kybernetické bezpečnosti, YDE
  • Tomáš Řepa – vojenský historik, pedagog na Univerzitě obrany v Brně a na Masarykově univerzitě
  • Petr Gongala – koordinátor projektu Demagog.cz, Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO)
  • Lutjona Lula – výzkumnice a odbornice na komunikaci, digitalizaci a deliberativní demokracii, IED
  • Antoinette Rouvroy – vedoucí výzkumná pracovnice Výzkumného centra pro informace, právo a společnost na Právnické fakultě Université de Namur
  • Moderuje Pavel Trantina, místopředseda Evropského hnutí v ČR

11:45 – Diskuse

12:15 – Přestávka na oběd

13:15 – 2. kulatý stůl - Naše snahy o ochranu planety a jejich důsledky

Jak globální oteplování ovlivňuje občany po sociální a psychologické stránce? Změna klimatu bude vyžadovat společenské změny, zvažují ji vlády a političtí představitelé? Jakou má mediální zpracování environmentálních otázek roli v jejich přijetí?

• Catherine Chabaud – členka Evropského parlamentu (online)
  • Aleš Chmelař – velvyslanec ČR při OECD (online)
  • Eva Morel – zakladatelka a předsedkyně QuotaClimat.org
  • Anna Kárníková – ředitelka Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic
  • Romana Jungwirth Březovská – výzkumná pracovnice AMO a CzechGlobe, Akademie věd ČR
  • Dagmar Michalíková – místopředsedkyně spolku Živá voda, koordinátorka projektu Živá krajina
  • Vladimír Špidla – předseda Evropského hnutí v ČR, politik, historik, fotograf a ochránce přírody
  • Moderuje Gerrit-Jan van Otterloo, Institute of European Democrats

14:30 – Diskuse

15.00 – Pěší přesun do Strahovského kláštera

Strahovský klášter

Z důvodu striktně omezené kapacity bude vstup umožněn pouze po předložení vstupenky, kterou zájemce obdrží od pořadatelů během pátečního programu ve Sněmovně. Děkujeme za pochopení.

15:30 – Občerstvení

16:00 – Debata: Význam knihoven pro současnou a příští generace

Diskuse o úloze knihoven v boji proti dezinformacím, vzdělávání veřejnosti v digitální době.

• Daniel Peter Janáček – opat Strahovského kláštera
  • Tomáš Řehák – ředitel Městské knihovny v Praze
  • Moderuje Giorgia Petracchi, Young Democrats for Europe (YDE)

17:15 – Závěrečná slova pronese a na číši vína pozve Jean-Baptiste Houriez, Institute of European Democrats