E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Novela zákoníku práce

V polovině září 2023 vyšla ve Sbírce zákonů transpoziční novela zákoníku práce pod č. 281/2023 Sb. Nabyla účinnosti dne 1. 10. 2023. Legislativní proces po více než roce dospěl do svého konce. Jaké změny jsou pro zaměstnavatele nejzásadnější?

Digitalizace HR agendy

V oblasti digitalizace HR agendy je to především usnadnění elektronického uzavírání pracovních smluv, DPP, DPČ, dodatků k nim a dohod o jejich skončení. K těmto dokumentům není potřeba uznávaný elektronický podpis, je ale potřeba je po jejich uzavření dodat zaměstnanci na soukromou elektronickou adresu a zaměstnanec zásadně smí do 7 dnů odstoupit.

Dále v oblasti digitalizace HR agendy jde o nová pravidla doručování písemností elektronicky, kdy za určitých podmínek bude nově možné doručit např. zrušení ve zkušební době či výpověď e-mailem i fikcí, aniž by musel zaměstnanec doručení potvrzovat.

Rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele

Novela rozšiřuje informační povinnost zaměstnavatele. Zaměstnavatelé musí písemně informovat zaměstnance o řadě podmínek jejich pracovního poměru (nebo vztahu z DPP/DPČ) – např. délka dovolené, pracovní doba, zkušební doba, podmínky rozvázání pracovního poměru, minimální doby odpočinku.

Změny v DPP a DPČ

Balík změn se týká DPP a DPČ:

• Povinnost rozvrhovat pracovní dobu zásadně nejméně 3 dny předem (pokud se nedohodne zaměstnavatel se zaměstnancem jinak);

• Povinnost evidovat pracovní dobu a dodržovat další pravidla na úseku pracovní doby a doby odpočinku;

• Povinnost poskytovat pracovní volno při překážkách v práci a od 1. 1. 2024 též placenou dovolenou;

• Povinnost platit odměnu za práci ve svátek, v noci a o víkendu za stejných podmínek jako mzdu;

• Další práva – např. právo žádat přechod na jistější formu zaměstnání, tj. do pracovního poměru.

Nová práva pro pečující osoby

Nová práva mají též pečující osoby (těhotné zaměstnankyně, pečující o děti do určitého věku, pečující o jinou osobu závislou na pomoci), které mohou kromě kratší pracovní doby nebo jiné vhodné úpravy stanovené pracovní doby žádat též kombinaci těchto práv (tj. chtít částečný úvazek, a navíc třeba nerozvrhovat noční směny) a žádat obnovení či částečné obnovení původních podmínek. Rovněž těmto osobám vzniká právo žádat práci na dálku. Zaměstnavatel musí žádostem obecně buď vyhovět nebo aspoň písemně zdůvodnit zamítnutí.

Práce na dálku

Poslední oblastí dotčenou zásadními změnami je práce na dálku (home office). Ten bude možný jen na základě písemné dohody, kterou zásadně lze vypovědět. Zaměstnanci, kteří si po dohodě rozvrhují pracovní dobu sami, budou mít nově právo na mzdu za práci přesčas a ve svátek. U práce na dálku musí zaměstnavatel nést její náklady, ledaže se předem písemně se zaměstnancem dohodne jinak. Náklady se nesou ve formě prokázaných výdajů nebo paušálu, který stanoví vyhláška MPSV. V legislativním procesu je její návrh, který počítá s částkou 4,60 Kč za každou započatou hodinu.

Novela se dotkne každého zaměstnavatele. Minimálně rozšířená informační povinnost totiž platí opravdu pro všechny. Upozorňujeme, že všechny změny budou aplikovány na Univerzitě Karlově postupně, dle možností IT systémů.

Publikováno: Úterý 26.09.2023 13:20

Akce dokumentů