Povodně a změny v krajině

Langhammer, J. ed. (2007): Povodně a změny v krajině. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Ministerstvo životního prostředí ČR, Praha.

null

Publikace představuje povodně v kontextu systému přírodních rizik jako jeden z významných činitelů ovlivňujících vývoj a současnou tvář krajiny i jako faktor ovlivňující lidskou společnost. Hlavní pozornost je věnována hodnocení vlivu změn v krajině, způsobených činností člověka na průběh a následky povodní a možnostem využití přirozeného potenciálu krajiny k tlumení jejich extrémních projevů. Jednotlivé kapitoly zahrnují jak teoretické a metodické principy, tak zejména výsledky analýz a výzkumných prací, prováděných autorským týmem v územích, zasažených extrémními povodněmi.

Kniha je členěna do čtyř významových oddílů, pojednávajících postupně o obecné problematice povodňového rizika a přístupů k jeho hodnocení a modelování, geografických výzkumných metodách při hodnocení povodňového rizika, významu povodní na vývoj krajiny a o vlivu antropogenních změn v krajině na průběh a následky povodní.

Autorský tým publikace představují především odborní pracovníci Katedry fyzické geografie a geoekologie PřF UK v Praze a odborníci z předních pracovišť, zabývajícími se danou problematikou - především ČHMÚ v Praze a Českých Budějovicích, VÚV v Praze, Jihočeskou univerzitou, Akademie věd ČR i orgánů státní správy, ochrany přírody a další.
Publikace byla vydána za podpory projektu VaV SM/2/57/05 a výzkumného záměru MSM 0021620831 v říjnu 2007 v rozsahu 350 stran, ISBN 978-80-86561-86-8, editorem publikace je doc. RNDr. Jakub Langhammer, Ph.D.

Úvod  [pdf iko]

I/ Povodně a povodňové riziko

Současné přístupy k hodnocení a modelování povodňového rizika [pdf iko]
Jakub Langhammer