Projekt STARS2020: Přenos demografických poznatků a jejich aplikace do praxe se zaměřením na vzdělávání

Od roku 2020 je na katedře řešení projekt STARS2020: Přenos demografických poznatků a jejich aplikace do praxe se zaměřením na vzdělávání / Usage of demographic knowledge and its practical application with a particular focus on education. V rámci tohoto projektu budou průběžně vznikat další podkladové materiály využitelné především na středních školách.

Project summary

Demography and population science, in general, has a high application potential. Although its topics are more and more discussed nowadays, in the Czech demography a comprehensive study dealing with demographic knowledge and its application and effective public spread is still missing. In the proposed project, there is the aim to summarize the information about possible practical usage of knowledge of population development and demographic processes and above all about effective ways how this information may be spread or presented publicly. Special attention will be devoted to the educational process, where an individual subject dealing with population science is traditionally not included. In this relation, the proposed project should lead to a complex formulation of practical recommendations on how demographical issues could be implemented into education above all at the higher secondary level. Based on the results, independent research of didactics of demography could be developed.

Prosíme o pomoc s výzkumem

Pokud jste učitelem na ZŠ a/nebo SŠ, moc prosíme o chviličku Vašeho času a vyplnění krátkého dotazníku, který podpoří výzkum v  řešeném projektu a zároveň nám umožní vytvářet další materiály pro školy lépe odpovídající Vašim potřebám. Dotazník nezabere více než pár minut a najdete ho ZDE (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScw-AbhcfqwjjO-L3mUfTIl3xB2oaiJGbAjva9ETNyoBnHEIQ/viewform?gxids=7628).

Předem moc děkujeme!