E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Soutěž o Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024

Do 31. března 2024 je možné přihlásit se o Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024, která se pojí s nadačním příspěvkem ve výši 100 000 Kč. Do soutěže, kterou každoročně vyhlašuje Odborná skupina organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické ve spolupráci s Nadací Experientia, se může přihlásit vědec/vědkyně bez věkového omezení, který/která působí na některém z českých pracovišť a do soutěže předloží vynikající soubor prací z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie za posledních 5 let vzniklý na českém pracovišti.

Publikováno 13.3.2024

Naše fakulta uspěla v prestižním Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowship

Řešitelkou projektu LeishBlock bude dr. Andreia Albuquerque-Wendt, která v rámci projektu stráví 2 roky na Swiss Tropical And Public Health Institute a poté 1 rok na naší fakultě, kde bude jejím postdok školitelem profesor Petr Volf z katedry parazitologie. Ve výzvě MSCA PF 2023 se o fellowship ucházelo celkem 8039 žadatelů z celého světa, v České republice uspělo 12 žadatelek a žadatelů.

Publikováno 29.2.2024

Předávání Ceny Czexpats in Science

Datum konání 27.3.2024

Srdečně vás zveme na slavnostní předávání prvního ročníku Ceny Czexpats in Science, vyhlášeného ve spolupráci s DIANA Biotechnologies. Předávání Ceny uskuteční v úterý 27. března od 16:30 ve Vlasteneckém sále Karolina. Hlavním bodem programu bude přednáška laureátky Markéty Tomkové na téma “Případy epigenomického oddělení: rakovina”. Všichni zájemci jsou vítáni, dress code je smart casual.

Publikováno 4.3.2024

První lidé přišli do Evropy před 1,4 milionu let přes Ukrajinu

Nejstarší doposud známé lidské osídlení v Evropě leží nedaleko města Korolevo na západě Ukrajiny. Prokázal to výzkum mezinárodního týmu pod vedením Romana Garby z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, dosud se za nejdříve obydlené místo považovalo naleziště ve Španělsku. Výstupy, které publikoval časopis Nature, také dokládají, že první lidé využili teplých meziledových cyklů a kolonizovali Evropu z východu nebo jihovýchodu na západ. Přesné datování vzorků z Koroleva umožnily nedávné pokroky v matematickém modelování v kombinaci s aplikovanou jadernou fyzikou. Na určení stáří sedimentů obsahujících kamenné nástroje se podílela také doktorská studentka katedry fyzické geografie a geoekologie Lotta Ylä-Mella.

Publikováno 12.3.2024

Výstava Cesty české vědy

Srdečně vás zveme na výstavu Cesty české vědy, který je výstupem projektu Živá mapa: Topografie dějin přírodních věd v českých zemích, realizovaného na PřF UK a podpořeného Ministerstvem kultury. Výstava vypráví příběhy z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie, zasazené do míst, kde se odehrávaly. Komentovaná prohlídka proběhne v Muzeu Dr. B. Horáka v Rokycanech v sobotu 2. 3. 2024 od 14 hod.

Publikováno 21.2.2024

Rozjeďte své nápady s kurzy CPPT UK

Hledáte volitelné kurzy, které Vám otevřou nové obzory? Podívejte se na nabídku Centra pro přenos poznatků a technologií UK. Kurzy jsou vhodné pro všechny studenty UK napříč obory a fakultami a provedou vás jimi odborníci z praxe.

Publikováno 31.1.2024

Tajemná šelma z Valče

Unikátní nález dosud neznámého druhu pravěké šelmy se podařil paleontologům Národního muzea Borisovi Ekrtovi a Lucii Kunstmüllerové z Přírodovědecké fakulty UK. Po Francii je to druhý podobný objev v Evropě.

Publikováno 29.1.2024

Seminář Venkov 2024

Výzkumné centrum RURAL na Přírodovědecké fakultě UK pořádá ve čtvrtek 1. 2. 2024 od 10:00 tradiční výroční seminář Venkov. Hlavním tématem letošního semináře je budoucnost nejmenších obcí a sídel v Česku.

Publikováno 29.1.2024

Ptáci, město, příběh hrdiny

Revolver Revue a Česká společnost ornitologická vydávají mimořádnou knihu s názvem Pražské ptactvo 1800–2020 (Ptáci – město – příběh hrdiny). Obsáhlý svazek přináší slovem i obrazem pozoruhodné ornitologické dílo Veleslava Wahla a zároveň přibližuje osud tohoto odbojáře proti dvěma totalitám, který za své přesvědčení zaplatil životem. Na vzniku knihy se podílel mimo jiné i Ondřej Sedláček z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a fakulta také vydání finančně podpořila.

Publikováno 23.1.2024

URGENTNÍ - Bezpečnostní informace

Dnes, 11. března 2024 v 9:00 přišel na rektorát Univerzity Karlovy hromadný vyděračský mail (celkem mail obdrželo 6 vysokých škol) s žádostí o výkupné, jinak vyděrač hrozí střelbou na neuvedeném místě. Vedení UK informovalo Policii České republiky (PČR), která oznámila, že bezprostřední nebezpečí nehrozí. Evakuace budov UK dle PČR není v tuto chvíli dle dostupných informací nutná. UK postupuje nyní podle pokynů PČR.

Publikováno 11.3.2024

Přednáška: Politická symbolika rusko-ukrajinské války ve veřejném prostoru

Datum konání 13.3.2024

Srdečně vás zveme na přednášku s diskuzí Politická symbolika rusko-ukrajinské války ve veřejném prostoru, která proběhne ve středu 13. března od 18:00 v Kampusu Hybernská. Přijďte si poslechnout a prohlédnout postřehy z terénních výzkumů v městech střední a východní Evropy, a hlavně diskutovat o významu politické symboliky, která nás na každém kroku obklopuje.

Publikováno 8.3.2024

Akce dokumentů