E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Libraries | cuni.cz | CIS More

česky | english Log in



Návrat krále

Chcete se zapojit do výzkumu variability ptačího zpěvu?

Dokážete komunikovat s veřejností?

Jste aktivní na sociálních sítích?

Pracujete rádi samostatně a kreativně?

A lákalo by vás to všechno spojit v diplomové práci?

Pokud ano, přidejte se k nám! Po více než dekádě obnovujeme výzkum, díky němuž se Česko stalo světovou velmocí ve výzkumu ptačích dialektů. Můžete se stát klíčovým členem týmu nového projektu občanské vědy zaměřeného na nářečí českých strnadů. Začít můžete už během bakalářského studia!

Strnad obecný a jeho zpěv: nahoře dialekt XB, dole BC

 

Nářečí českých strnadů a Yellowhammers.net – úspěšné projekty občanské vědy

Strnad obecný byl Českou společnostní ornitologickou zvolen Ptákem roku 2011, aby upozornil na úbytek ptáků zemědělské krajiny. Jeho jednoduchý, ale nápadný zpěv vykazuje výraznou regionální variabilitu – strnadi mají své dialekty.

Právě výzkumem tohoto fenoménu se zabýval úspěšný projekt občanské vědy Nářečí českých strnadů (NČS, www.strnadi.cz), během něhož se díky zapojení veřejnosti během několika let podařilo detailně zmapovat distribuci strnadích nářečí v Česku. Aktuálně je Česko z hlediska ptačího nářečí jeden z nejlépe zmapovaných regionů na světě, jak ukazuje i naše publikace shrnující nejdůležitější výsledky projektu (Diblíková et al. 2019).

Zkušenosti z projektu NČS umožnily rozšíření této aktivity do dalších regionů světa (www.yellowhammers.net), zejména ke studiu strnadích nářečí po jejich kolonizaci Nového Zélandu (Pipek et al. 2018) nebo mapování strnadích nářečí ve Švýcarsku (Ambühl et al. 2017). Analýza českých nahrávek také naznačila, jak by se měly definice dialektů přehodnotit (Diblíková et al. 2023), Mnohé další informace lze stále ze získaných dat vytěžit.

Detailní znalost o rozšíření ptačích dialektů potenciálně umožňuje testovat řadu hypotéz týkajících se jejich vzniku, funkce a udržování. Pro zodpovězení některých z nich je třeba získat velké množství nahrávek z co největšího území, pokud možno opakovaně. Proto znovu zapojíme po více než dekádě do mapování dialektů českých strnadů veřejnost.

Návrat krále: 2025+

Nový projekt občanské vědy, na jehož organizaci budou spolupracovat odborníci z katedry ekologie PřF UK, Akademie věd ČR a České společnosti ornitologické, si bude klást mimo jiné následující otázky:

  • Jsou hranice strnadích dialektů stabilní v čase?
  • Pokud ne, stojí za jejich posuny recentní změny ve využívání a charakteru krajiny, například "kůrovcová" kalamita?
  • Mají unikátní lokální dialekty, které jsme na několika místech v ČR objevili, tendenci k rozšiřování, nebo spíše zase zmizí?

Úkolem studentky či studenta bude vyhodnocovat nahrávky získané v projektu, komunikovat s dobrovolníky a poskytovat jim zpětnou vazbu, nahrávat strnady v terénu a aktivně informovat o proběhu projektu na sociálních sítích.

Pro více informací kontaktuje Terezu Petruskovou (tereza.petruskova@natur.cuni.cz).


Chete se dozvědět o Nářeči českých strnadů více? Kromě odborných článků si můžete přečíst stránku projektu na Wikipedii, podívat ne některý z mnoha mediálních výstupů, nebo si poclechnout přednášku Terezy Petruskové o variabilitě ptačího zpěvu z Biologických čtvrtků.
 

 

Document Actions