E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Libraries | cuni.cz | CIS More

česky | english Log in



Members of the Senate

List of members of the Academic Senate of the Faculty of Science of the Charles University divided according to disciplines and chambers (2022-09-29).

Presidium

chairman: Radim Perlín

1st vice-chairman: Radek Pileček

2nd vice-chairman: Martin Kotora

Chamber of Students

Biology constituency

 

Nikoleta Anderlová

member of the Development Committee 

anderlon@natur.cuni.cz

 

Kristýna Bubeníková

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Committee on Legal Affairs
member of the Development Committee

kristyna.bubenikova@natur.cuni.cz

 

Matyáš Hiřman

member of the Committee on Pedagogical Affairs

matyas.hirman@natur.cuni.cz

 

Tereza Kořánová

 

koranovt@natur.cuni.cz

 

Vojtěch Koštíř

 

vojtech.kostir@natur.cuni.cz

Jan Pačes

member of the Development Committee

member of the Commitee on Economic Affairs
chairman of the Committee on Legal Affairs

jan.paces@natur.cuni.cz

 

Daniel Vašek

member of the Committee on Pedagogical Affairs

daniel.vasek@natur.cuni.cz

Chemistry constituency

 

Lucie Pražáková

member of the Committee on Pedagogical Affairs

lucie.prazakova@natur.cuni.cz

 

Natan Sidej

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Development Committee

natan.sidej@natur.cuni.cz

 

Tomáš Svoboda

member of the Committee on Pedagogical Affairs

svobodatoma@natur.cuni.cz

Geography constituency

 

Anna Altová

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Development Committee

anna.altova@natur.cuni.cz

 

Radek Pileček

1st vice-chairman

member of the Committee on Pedagogical Affairs

radek.pilecek@natur.cuni.cz

Geology & Environmental Sciences constituency

 

Alois Burian

 

burianalo@natur.cuni.cz

 

Lucie Kunstmüllerová

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Committee on Legal Affairs
member of the Development Committee

lucie.kunstmullerova@natur.cuni.cz

Chamber of members of the academic staff

Biology constituency

 

Daniel Rösel

member of the Development Committee

rosel@natur.cuni.cz

 

 

Jitka Žurmanová

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Development Committee

jitka.zurmanova@natur.cuni.cz


 

 

Věra Opatová

 

vera.opatova@natur.cuni.cz

 

Marek Slovák

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Development Committee

marek.slovak@natur.cuni.cz
 

 

Pavel Škaloud

member of the Commitee on Economic Affairs

pavel.skaloud@natur.cuni.cz
 

Kateřina Komrsková

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Development Committee

katerina.komrskova@natur.cuni.cz

Chemistry constituency

 

Jakub Hraníček

 

jakub.hranicek@natur.cuni.cz

 

Martin Kotora

2nd vice-chairman

member of the Committee on Pedagogical Affairs

martin.kotora@natur.cuni.cz

 

Svatava Janoušková

member of the Committee on Pedagogical Affairs

member of the Development Committee

svatava.janouskova@natur.cuni.cz

Geography constituency

 

Michal Jeníček

member of the Commitee on Economic Affairs

member of the Development Committee

michal.jenicek@natur.cuni.cz

Radim Perlín

chairman

member of the Committee on Legal Affairs
member of the Development Committee

radim.perlin@natur.cuni.cz
 

Luděk Šídlo

member of the Commitee on Economic Affairs

ludek.sidlo@natur.cuni.cz

Geology & Environmental Sciences constituency

 

Jiří Bruthans

member of the Commitee on Economic Affairs

jiri.bruthans@natur.cuni.cz
 

 

 

Martin Mazuch

member of the Committee on Pedagogical Affairs

martin.mazuch@natur.cuni.cz

 

Members of service boards

Committee on Pedagogical Affairs
studijni.komise@natur.cuni.cz
Daniel Vašek (chairman)

Slovák Marek
Komrsková  Kateřina
Pileček Radek
Žurmanová Jitka
Matějka Dobroslav
Kotora Martin
Janoušková Svatava
Mazuch Martin
Formáčková  Aneta
Kunstmüllerová Lucie
Hiřman Matyáš
Bubeníková  Kristýna
Sidej  Nathan
Altová Anna
Hurný David
Tesárková Hulíková Klára
Macháček Tomáš
Rothová  Olga

Committee on Economic Affairs
ekonomicka.komise@natur.cuni.cz
Luděk Šídlo (chairman)

Škaloud Pavel
Rosel  Daniel
Bruthans Jiří
Kuthan Martin
Jeníček Michal
Pačes Jan

Committee on Legal Affairs
legislativni.komise@natur.cuni.cz
Jan Pačes (chairman)

Bubeníková  Kristýna
Kunstmüllerová Lucie
Rothová  Olga
Perlín Radim

Development Committee
rozvoj.komise@natur.cuni.cz
Martin Kotora (chairman)

Perlín Radim
Vinkler Michal
Sidej Nathan
Slovák Marek
Rösel  Daniel
Komrsková  Kateřina
Žurmanová Jitka
Novotný Marian
Jeníček Michal
Janoušková Svatava
Kunstmüllerová Lucie
Bubeníková  Kristýna
Altová Anna
Pačes Jan
Anderlová Nikoleta

Discipliary committee (not an internal board of the senate, Czech version only)

Document Actions