Research Groups
List of Research Groups at the Faculty of Science, Charles University in Prague.
Some groups have prepared presentation cards.
Biology Section
Department of Anthropology and Human Genetics
- Laboratory of 3D Visualization and Analytical Methods; presentation card - Jana Velemínská
- Bone tissue anthropological laboratory - Vladimír Sládek
- Laboratory of Molecular Anthropology - Pavlína Daňková
Department of Botany
- Phycology Research Group (external web); presentation card - Pavel Škaloud
- Laboratory of Flow Cytometry - Jan Suda
- Silica-scaled chrysophytes of Europe (external web) - Pavel Škaloud
- Ecology of meadows - Zdeněk Janovský
- Evolution and diversity of land plants - Tomáš Fér, Jan Suda
- Plant ecology - Tomáš Herben
- Lichenology research group - David Svoboda
- Mycology research group; presentation card - Ondřej Koukol
- Paleoecology; presentation card - Petr Kuneš
Department of Cell Biology
- Laboratory of protein structure analysis - Marian Novotný
- Laboratory of cell immunology - Jan Černý
- Laboratory of Microbial Genetics (external web) - Martin Převorovský
- Laboratory of Immunoregulation; presentation card - Vladimír Holáň, Magdaléna Krulová
- Laboratory of cancer cell invasion; presentation card - Jan Brábek, Daniel Rösel
- Laboratory of Intercellular Signaling Cross-talks (external web) - Jan Mašek
- Laboratory of microbial immunology (external web) - Jan Dobeš
- Laboratory of molecular genetics of development; presentation card - Marie Macůrková, Lenka Libusová
- Laboratory of gene expression regulation - Petr Folk, František Půta
- Laboratory of structural biology - Václav Veverka
- Molecular dynamics of the immune response - Karel Drbal
- Research group of Developmental biology - Vladimír Krylov, Jaroslav Mácha, Tereza Tlapáková
- Structural neurobiology (external web) - Daniel Rozbreský
Department of Ecology
- Algae and Cyanobacteria from Extreme Environments; presentation card - Linda Nedbalová
- Astacollogy - Adam Petrusek
- Cryosphere Ecology (external web) - Marek Stibal
- Songbird Bioacoustics - Tereza Petrusková
- Gecko Team - Reproductive Biology of Reptiles - Lukáš Kratochvíl - cooperation with the Department of Zoology
Department of Experimental Plant Biology
- Cell growth and differentiation (external web) - Matyáš Fendrych
- Laboratory of Plant Cell Biology and Biotechnology presentation card - Jan Petrášek, Kateřina Schwarzerová, Lukáš Fischer
- Laboratory of Cell Morphogenesis (external web) - Viktor Žárský, Fatima Cvrčková
- Laboratory of Ecophysiological Anatomy (external web) - Jana Albrechtová
- Laboratory of Physiological Anatomy (external web) - Aleš Soukup
- Laboratory of Plant Morphogenesis Regulatory Factors (external web) - Helena Lipavská
Department of Physiology
- Group of bioenergetics and mucsle physiology - Jitka Žurmanová
- Group of physiological adaptations and biorythms - Stanislav Vybíral
- Group of epithelial physiology and transport processes - Jiří Pácha
- Group of membrane receptors and cell signaling - Jiří Novotný
- Group of neurobiology of behavior and memory - Zdeňka Bendová
Department of Genetics and Microbiology
- Laboratory of Biology of Yeast Colonies (external web); presentation card - Zdena Palková
- Laboratory of Arachnid Cytogenetics - Jiří Král
- Laboratory of Bacterial Physiology (external web) - Ivo Konopásek
- Laboratory of Bacterial Genetics - Irena Lichá
- Laboratory of Plant Genetics - Dana Holá
- Laboratory of Virology (external web) - Jitka Forstová
- Laboratory of RNA Biochemistry (external web) - Martin Pospíšek
Department of Parasitology
- Avian parasites study group (external web) - Milena Svobodová
- Laboratory of Helminthology (external web) - Petr Horák
- Laboratory for Vector Biology - Petr Volf
- Laboratory of Evolutionary Protistology (external web) - Vladimír Hampl
- Laboratory for Molecular Biology and Biochemistry of Parasitic Protists (external web) - Jan Tachezy
- Laboratory of Protein Transport and Organelle Biogenesis - Pavel Doležal
- Laboratory of Uptake and Intracellular Metabolism of Metals (external web) - Róbert Šuťák
Department of Zoology
- Antipredatory mechanisms of prey and behaviour of predators - Alice Exnerová, Pavel Štys
- Biology of arachnids - František Šťáhlavský, Jaroslav Smrž
- Ethology and Sociobiology - Daniel Frynta
- Human Ethology (external web) - Jan Havlíček
- Evolution of the Insects (external web) - Jakub Prokop
- Evolutionary biogeography of mammals - Ivan Horáček
- The Avian Evolutionary Ecology Group (external web) - Tomáš Albrecht, Veronika Javůrková
- Integrative evolutionary biology of vertebrates - Pavel Hulva
- Classic vertebratology - Vladimír Vohralík, Miroslav Švátora
- Laboratory of diversity and evolution of anaerobic protists (external web) - Ivan Čepička
- Laboratory for Evolutionary and Ecological Immunology (external web); presentation card - Michal Vinkler
- Laboratory of Genetics of behavior (external web) - Pavel Stopka
- Laboratory of sensory neurobiology and evolutionary - Pavel Němec
- Laboratory for the study of craniofacial evolution & development (external web) - Robert Černý
- Malacology - Lucie Juřičková
- Neuroethology - Tereza Nekovářová
- Population and evolutionary genetics (external web) - Pavel Munclinger, Radka Reifová
Chemistry Section
Department of Analytical Chemistry
- Electrochemical Analytical Methods - Vlastimil Vyskočil
- Chromatographic Analytical Methods - Pavel Coufal
- Spectrometric analytical methods - Juraj Dian
Department of Inorganic Chemistry
- Centre for molecular and crystal structures - Ivana Cisařová
- Charles University Centre of Advanced Materials - CUCAM (external web) - Russell Morris, Petr Nachtigall
- Photochemistry and Supramolecular Chemistry of Porphyrinoids (external web); presentation card - Jiří Mosinger
- Solid State Chemistry and Nanomaterials (external web) - Ivan Němec
- Organometallic chemistry and catalysis (external web) - Petr Štěpnička
- Coordination and Bioinorganic Chemistry (external web); presentation card - Petr Hermann
Department of Biochemistry
- Structure-functional proteomics of biomolecules; presentation card - Miroslav Šulc
- Structural biochemistry and cell signaling - Petr Novák
- Modeling of Biomolecules - Václav Martínek
- Laboratory of Structural Biochemistry of Immune Recognition - Ondřej Vaněk
- Laboratory of molecular carcinogenesis and drug development - Marie Stiborová
- Modulation of key biotransformation enzymes by xenobiotics; presentation card - Petr Hodek
- Laboratory of heme-containing sensor proteins; presentation card - Markéta Martínková
- Laboratory of Cystic Fibrosis Pathogenesis; presentation card - Petr Hodek
- Molecular basis of bacterial adherence in CF; presentation card - Božena Kubíčková
- Genetic repair of the CFTR defect; presentation card - Lucie Bořek-Dohalská
- Biochemistry of Plants; presentation card - Helena Ryšlavá
- Laboratory of Biochemistry of Pathogenic Yeasts - Olga Heidingsfel
- Proteases of human pathogenes - Jan Konvalinka
Department of Physical and Macromolecular Chemistry
- Biophysical Chemistry (external web) - Tomáš Obšil
- Charles University Centre of Advanced Materials - CUCAM (external web) - Russell Morris, Petr Nachtigall
- Electromigration Separation Processes (external web) - Bohuslav Gaš
- Surface-Enhanced Raman Scattering (external web) - Blanka Vlčková
- Soft Matter (external web) - Karel Procházka
- Specialty Polymers - Jiří Vohlídal
- (Nano)Materials modeling - Petr Nachtigall
Department of Organic Chemistry
- Bioorganic and Medical Chemistry of Nucleic Acids (external web) - Michal Hocek
- Ecochemistry of organic compounds, phytoremediation, labeled compounds, radiopharmaceuticals (external web) - Stanislav Smrček
- Research of Reaction Mechanisms (external web) - Jana Roithová
- Chemical Biology (external web) - Jiří Míšek
- Catalysis in organic synthesis (external web) - Martin Kotora
- Medicinal chemistry & Drug delivery (external web) - Ondřej Baszczyňski
- Asymetric synthesis (external web) - Jan Veselý
- Organometallic and synthetic chemistry (external web) - Lukáš Rýček
- Supramolecular Chemistry (external web) - Jindřich Jindřich
- Synthesis & Bioactivity (external web) - Eliška Matoušová
Service Center
- Nuclear magnetic resonance - Zdeněk Tošner
Geography Section
Department of Applied Geoinformatics and Cartography
- Research group for airborne laser scanning - Markéta Potůčková
- Research group for land use and land cover assessment from satellite imagery - Přemysl Štych, Lucie Kupková
- Research team of laboratory and image spectroscopy - Lucie Kupková
Department of Demography and Geodemography
- Research centre of demography - Jitka Rychtaříková
Department of Physical Geography and Geoecology
- Meteorology and Climatology - Radan Huth
- Research group of biogeography, landscape ecology and pedology - Zdeněk Lipský
- Research group of Geomorphology & Geodynamics - Jan Kalvoda
- Research group of hydrology - Jakub Langhammer
Department of Social Geography and Regional Development
- The Centre for Economic Geography and Regional Development - Petr Pavlínek, Jiří Blažek
- The Centre for Urban and Regional Research - Luděk Sýkora
- The Research Centre of Regional and Political Geography - Petr Dostál
- The Research Centre for Cultural and Historical Geography (external web); presentation card - Pavel Chromý, Tomáš Havlíček
- The Centre for the Research and Development of Geographic and Environmental Education - Dana Řezníčková
- The Resarch Centre on Population Health, Quality of Life and Lifestyle among Post-communist Societes in Geo-demographic Perspective; presentation card - Dagmar Dzúrová
- The Geographic Migration Centre; presentation card - Dušan Drbohlav
- The Urban and Regional Laboratory; presentation card - Martin Ouředníček, Jana Temelová
- The Transportation Geography Centre - Miroslav Marada
- The Geography of Leisure Research - Dana Fialová, Jiří Vágner
- The Rural Geography Research Centre - Radim Perlín
- The LUCC Czechia Research Centre - Ivan Bičík
Geology Section
Institute of Geology and Paleontology
- Continental Tectonic Group (external web); presentation card - Jiří Žák
- Paleontology Group - Martin Košťák
- Sedimentary Geology Group - Stanislav Opluštil
Institute of Geochemistry, Mineralogy and Mineral Resources
- Environmental Geochemistry Group (external web); presentation card - Martin Mihaljevič
Institute of Hydrogeology, Engineering Geology and Applied Geophysics
- Environmental hydrogeology - Zbyněk Hrkal
- Geomechanics - Tomáš Fischer, Jiří Mls, Jan Boháč
- Extra-terrestrial geophysics and geology - Gunther Kletetschka
- Applied geophysics (external web) - Vratislav Blecha
Institute of Petrology and Structural Geology
- Geodynamics of Metamorphic Reactions - Shah Wali Faryad
- Interactions of minerals, melts and fluids in the lithosphere - David Dolejš
- Lithospheric Deformation Research Group - Ondrej Lexa
Faculty-Wide Institutions
Institute for Environmental Studies
- Ecosystem and restoration ecology; presentation card - Jan Frouz
- Ecotoxicology and decontamination - Tomáš Cajthaml
- Environmental technology - Martin Pivokonský, Libuše Benešová
- Group of Atmospheric Aerosol Research (GAAR); presentation card - Jan Hovorka
- Limnology - Evžen Stuchlík
- Biodiversity conservation - Jiří Reif
If you are a member of a group that is listed here with incorrect information or is missing, please fill in this form or contact the webmaster.
Document Actions