Jana Forstová, Informatika pro geografy

Informatika pro geografy

Cvičné soubory ke stažení:

Program výuky:

1. týden (16.2.-20.2.2004)
MS Excel - vkládání funkcí, výpočet délky ortodromy, adresování buněk ve vzorcích.
Pozn.: Chci-li zabránit při kopírování vzorců posun sloupce, vkládám před něj znak $, (např. $B6) nechci-li měnit číslo řádku, vložím $ před číslo řádku (např. C$3).
Soubor orto.xls.
2. týden (23.2.-27.2.2004)
MS Excel - tvorba grafů, formátování jednotlivých prvků grafu.
Pozn.: pro grafy funkcí vždy používat typ grafu xy bodový , datová řada je to, co je zobrazeno stejnou barvou (přidávání a úprava datových řad: Graf - Zdrojová data - Řada).
Procvičování adresování buněk ve vzorcích.
Soubor grafy.xls.
3. týden (1.3.-5.3.2004)
MS Excel - grafy, časové řady na ose x (příslušné buňky v tabulce jsou naformátovány jako datum).
Další typy grafů - trojúhelníkový graf pro cvičení z Ekonomické geografie. Obrázek viz: trojuh.doc.
Úsečky tvoří jednotlivé datové řady XY bodového grafu, soubor trojuhel.xls.
Tvorba jednoduchého makra, které způsobí formátování požadovaných datových řad. (Nástroje - Makro - Záznam nového makra, poté Makro - Makra - Upravit)
4. týden (8.3.-12.3.2004)
MS Excel - dokončení trojúhelníkového grafu. Do grafu je třeba přidat další popisky (např. jednotlivých bodů, jednotlky na osách apod.) pomocí vložení tzv. textových polí (Zobrazit - Panely nástrojů - Kreslení).
Problém se stahováním dat pro cvičení z EG. Podařilo se mi něco stáhnout a ve formě web stránek jsou dostupné na fakultním serveru: e:/home2/forstova/vyuka/zeminf/datasvet (resp. datacr).
5. týden (15.3.-19.3.2004)
MS Excel - tvorba tabulek a grafů pro cvičení z EG.
6. týden (22.3.-25.3.2004)
MS Word - práce s tabulkami a styly, vkládání dat a grafů z MS Excel.
Soubor styly.doc: jsou nadefinovány styly, kterými jsou psány jednotlivé části textu. Změnu uděláte: Formát - Styl - vyberete ho a pak - Upravit. Výhoda například pro tvorbu obsahu viz soubor astrsour2.doc, jednotlivé nadpisy mají své styly.
Obsah se vytvoří: Vložit - Rejstříky a seznamy - Obsah (zadat počet úrovní) - Možnosti (zapsat úrovně vlastních stylů a vymazat ty u předefinovaných).
7. týden (29.3.-2.4.2004)
MS Excel - úprava trojúhelníkového grafu, výpočet pro daný počet pomocných čar. Tvorba makra pro přidávání datových řad do grafu.
8. týden (5.4.-9.4.2004)
MS Excel - tvorba zeměpisné sítě pro azimutální zobrazení v obecné poloze. Přepočty zeměpisných souřadnic na konstrukční. Tvorba makra pro přidávání datových řad do grafu. Nahraje se makro při přidání datové řady do grafy a pak upraví. Nejdůležitější je doplnit cyklus a upravit rozsahy pro výskyt x-ových a y-onových souřadnic.
Za = doplnit: Range("V14:AN14").Offset(6*i, 0), kde V14:AN14 jsou hodnoty x-ových souřadnic v tabulce, ve funci Offset je první parametr posun o daný počet řádků (data se vyskytují ob 6 řádek), druhý udává počet sloupců. Podobně pro y-onové souřadnice.
Soubor zobrazeni.xls.
9. týden (12.4.-16.4.2004)
MS Excel - dokončení převodu souřadnic. Pomocí funkce POSUN spočítat hodnoty, symetrické podle nulového poledníku. Dalším použitím této funkce upravit data tak, aby bylo možno jednoduchým způsobem přidat do grafu i poledníky.
10. týden (19.4.-23.4.2004)
MS Excel - funkce pro spojování řetězců CONCATENATE (podobně operátor & mezi řetězci).
=CONCATENATE("číslo ";B4;" je liché") je ekvivalentní se zápisem ="číslo "&B4&" je liché"
Použití funkce COUNTIF; při zápisu podmínky použijeme zřetězení relačního operátoru s buňkou.
Maticová funkce ČETNOSTI. Připravíme sloupec pravých mezních hodnot intervalů, kromě posledního. Vzorec se vkládá do celé matice buněk, je třeba mít označeno o 1 řádek více. Vkládáme stisknutím Ctrl + Shift + Enter!
Procvičení použití funkce KDYŽ.
Soubor datageogr.xls.
11. týden (26.4.-30.4.2004)
MS Excel - procvičování použití logických funkcí (KDYŽ, A, ...), funkce COUNTIF a další výpočty v tabulkách.
12. týden (3.5.-7.5.2004)
MS Excel - vyhledávací funkce SVYHLEDAT.
Soubor vyhledavani.xls.
V uvedeném souboru jsou v obou listech kódy předmětů (vyučovaných na geol. sekci) a na každém listu jsou dále odlišné informace. Cílem je vyhledat kód předmětu na druhém listu a zapsat údaje z požadovaných sloupců do příslušných řádků ke kódům předmětů.
Procvičení k zápočtům: soubor seznam3.xls.
13. týden (10.5.-14.5.2004)
Zápočty. Pro výpočty budou použita i data ze souboru zapocet1.xls.

Zpět na úvodní stránku