Pevné inkluze a charakteristiky vybraných rudních minerálů

   Obsah stránek:
  1. Popisy vybraných rudních minerálů
  2. Mikrofotografie rudních minerálů (obr. 1-30)

  3.  


 

Mikrofotografie rudních minerálů

Obrázky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Obrázek 1
Obr. 1: Na podrcený siderit (tmavě černý v levém horním rohu) narůstá křemen (světle šedý), který uzavírá drobná zrníčka galenitu (bílý). Sfalerit (velmi světle šedý) je v pravém dolním rohu. Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 2
Obr. 2: Metakrystaly křemene (tmavě šedý) ve sfaleritu (světle šedý) a v galenitu (bílý), chalkopyrit (žlutý). Sfalerit (v levém horním rohu) obsahuje drobné inkluze sfaleritu. Křemen má pozivitní reliéf. Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 3
Obr. 3: Zatlačování křemene (temně šedý) pyritem (bílý s jemným nažloutlým odstínem) spojené s vytvářením metakrystalů pyritu. V pravé části vyobrazení karbonátová žilka. Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 4
Obr. 4: Pyrit (bílý) lemující sideritová zrna (tmavě šedý) a uzavírající sfalerit (modravě šedý) v dolní části vyobrazení. Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 5
Obr. 5: Zatlačování sfaleritu (světle šedý) po hranici zrn galenitem (bílý). Sfalerit obsahuje siderit (tmavě šedý) . Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 6
Obr. 6: Žilky kalcitu (šedý) ve sfaleritu (světle šedý), který obsahuje drobné inkluze chalkopyritu (žlutý) v dolní části vyobrazení. Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 7
Obr. 7: Karbonátové žilky (tmavě šedé) ve sfaleritu (světle šedý). V levém horním rohu jsou patrné uzavřeniny chalkopyritu (žlulavě bílé). Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 8
Obr. 8: Trojúhelníkovité vyštípnutiny v galenitu (bílý), který je obklopen kalcitem (šedý). Vlevo od galenitu je křemen (tmavě šedý). Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 9
Obr. 9: Detail trojúhelníkových vyštípnutin v galenitu (bílý). Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 10
Obr. 10: Detail trojúhelníkových vyštípnutin s galenitu (bilý). Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 11
Obr. 11:> Částečně deformované trojúhelníkovité vyštípnutiny v galenitu (bílý). Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 12
Obr. 12: Tlakově deformované trojúhelníkovité vyštípnutiny v galenitu (téměř bílý). Příbram, Ševčínská nadložní žíla, 26. patro.


Obrázek 13
Obr. 13: Odmíšeniny chalkopyritu (žlutý) ve sfaleritu (světle modravě šedý). Kalcit (šedý) proniká ve formě žilek do sfaleritu a uzavírá galenit (bílý). V levém horním rohu jsou patrné lamely v kalcitu. Sadonské ložisko, Kavkaz, Gruzie.


Obrázek 14
Obr. 14: Pyrit (bílý) zatlačující pyrhotin (krémový) a uzavírající rezidua pyrhotinu a sfaleritu (světle modravě šedý). Vpravo na vyobrazení je karbonát. Dlouhá Ves u Jihlavy.


Obrázek 15
Obr. 15: Metakrystaly křemene (tmavě šedý) v chalkopyritu (světle žlutý), který uzavírá sfalerit (světle modravě šedý). V okolí křemene je pyrit (téměř čistě bílý). Křemen uzavírá residua chalkopyritu. Dlouhá Ves u Jihlavy.


Obrázek 16
Obr. 16: Myrmekitické odmíšeniny kesteritu (světle šedý) v chalkopyritu (žlutý) v asociaci se sfaleritem (modravě šedý), který je lemován kesteritem a obsahuje inkluze kesteritu. Tmavě šedý je křemen. Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 17
Obr. 17: Detailní zobrazení myrmekitických odmíšenin kesteritu (světle šedý) v chalkopyritu (žlutý) v asociaci se sfaleritem (modravě šedý). Sfalerit je lemován kesteritem a obsahuje jeho inkluze. Tmavě šedý je křemen. Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 18
Obr. 18: Detailní zobrazení myrmekitických odmíšenin kesteritu (světle šedý) v chalkopyritu (žlutý). Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 19
Obr. 19: Detailní zobrazení myrmekitických odmíšenin kesteritu (světle šedý) v chalkopyritu (žlutý), celistvého kesteritu a kesteritu obsahujícího myrmekitické odmíšeniny chalkopyritu. Tmavě šedý je křemen. Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 20
Obr. 20: Detailní zobrazení myrmekitických odmíšenin kesteritu (světle šedý) v chalkopyritu (žlutý) a celistvého kesteritu (v dolním pravém rohu). Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 21
Obr. 21: Detailní zobrazení myrmekitických odmíšenin kesteritu (světle šedý) v chalkopyritu (žlutý), celistvého kesteritu a kesteritu obsahujícího myrmekitické odmíšeniny chalkopyritu (v levém dolním rohu). Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 22
Obr. 22: Sfalerit (světle modravě šedý) obsahujicí inkluze chalkopyritu (žlutý), v okrajových zrnech chalkopyritu jsou myrmekitické odmíšeniny kesteritu (světle šedý). Na hranici sfaleritu a chalkopyritu (zrno chalkopyritu vpravo), příp. sfaleritu a křemene (tmavě šedý) je patrný lem tvořený kesteritem. Vrt Krásno-Koník.


Obrázek 23
Obr. 23: Antimonit (šedý) zatlačuje gudmundit (růžový), u kterého je patrná různá orientace zrn. Díky vlivu růžové barvě gudmunditu jeví antimonit šedý. Vlastějovice n. S.


Obrázek 24
Obr. 24: Uzavřeniny karbonátů (světle šedá) a křemene (tmavě šedý) v hematitu (bílý). Rio Marino, Elba, Itálie.


Obrázek 25
Obr. 25: Uzavřeniny karbonátů a křemene v hematitu (světle modrý) ve zkřížených nikolech. Rio Marino, Elba, Itálie.


Obrázek 26
Obr. 26: Nepravidelné uzavřeniny nerudních minerálů v hematitu (bílý). Rio Marino, Elba, Itálie.


Obrázek 27
Obr. 27: Nepravidelné uzavřeniny částečně lemující zrna hematitu (světle modrý a bílý) ve zkřížených nikolech. Je patrná výrazná anizotropie hematitu. Rio Marino, Elba, Itálie.


Obrázek 28
Obr. 28: Obdélníkovité a nepravidelné uzavřeniny nerudních minerálů v chromitu (šedavě bílý). Nepravidelné uzavřeniny postupují po hranici zrn. Ložisko nedaleko jez. Sevan, Rusko.


Obrázek 29
Obr. 29: Nepravidelné uzavřeniny nerudních minerálů (tmavě šedé) lemující jednotlivá zrna chromitu (bílý). Ložisko nedaleko jez. Sevan, Rusko.


Obrázek 30
Obr. 30: Jemná síťovina nerudních minerálů (tmavě šedé) v chromitu (bílý). Ložisko nadaleko jez. Sevan, Rusko.


 


Stránky najdete na adrese: http://www.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/rudmikr.html
Autor: Pavel Kašpar, grafická úprava: Jiří Kühn
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze