E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Al vody

Pískovcová skalní města, jako příklad extrémní acidifikace?

Zhoubný vliv kyselé depozice (zejména v osmdesátých letech minulého století) na lesy v našich pohraničních horách je dobře znám. Příkladem extrémně acidifikovaného prostředí je ale i  oblast pískovcových skalních měst v České křídové pánvi.

V oblasti Klokočských skal v Českém ráji byla v nenasycené zóně (nad hladinou podzemní vody) zjištěna přítomnost vod s pH 3,6-4,6; kde hlavním kationtem je hliník. Koncentrace hliníku se pohybují obvykle v jednotkách mg/l, nejvyšší naměřená koncentrace hliníku však dosahuje 35 mg/l. Hliník v anorganické formě (Ali) se na množství celkového hliníku podílí  v jednotlivých vzorcích  73-99%, v průměru 90%. Podle speciace v PHREEQC se Ali vyskytuje převážně ve formách: Al3+ (47-91%), AlF2+ (do 41%) a AlSO4+ (6-29%). Molární poměr bazických kationtů (K + Ca + Mg) k celkovému rozpuštěnému hliníku (BC:Altot) dosahuje pouhých 0,14-0,7. Poměr BC:Altot s hodnotou pod 1 přitom může ohrožovat vegetaci díky fytotoxicitě Al.

Pro lepší pochopení migrace hliníku a dalších látek v oblasti skalních měst bylo v Klokočských skalách zahájeno studium pohybu vody a anorganických látek v nenasycené zóně. V měsíčním intervalu jsou vzorkovány srážkové vody, gravitační lyzimetry na povrchu půdy a v hloubce 40 cm pod povrchem a skapové vody z nenasycené zóny z hloubky 1 m a 15 m pod terénem. Mimo rozpuštěných látek jsou analyzovány i izotopy kyslíku a vodíku v molekulách vody, pro určení doby zdržení v různých hloubkách a zastoupení přímé infiltrace. Výzkum provádí diplomant Petr Mikuš.

 

Další informace z první fáze výzkumu:

Bruthans J., Schweigstillová J. (2009): Hliníkem bohaté vody z nenasycené zóny pískovců: atmosférickou depozicí nejvíce acidifikované prostředí v ČR?. Voda – strategická surovina pro 21. století Sborník 10. ČSHK. Eds. Rapantová N., Grmela A. 43-46

odběr vzorků
.

Akce dokumentů