E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Přistání na kometě

Fantastický úspěch Evropské Vesmírné Agentury ESA. Sonda ROSETTA po desetiletém putování Sluneční soustavou vyslala 12. listopadu přistávací modul Philae k povrchu komety 67P/C-G.
Čas 20.11.2014
od 13:10 do 13:10
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Mezi významné události výzkumu Sluneční soustavy se bezesporu zařadí přistání modulu Philae vypuštěného z družice Rosetta k povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko", zkráceně (C-G). Družice Rosetta je projektem ESA (European Space Agency) a byla vypuštěna již v roce 2004 z vesmírného kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně. Aby sonda dosáhla svého naprogramovaného cíle, byla družice Rosetta několikrát urychlena v gravitačním poli Země i Marsu. K přiblížení ke kometě došlo již během května až srpna tohoto roku, kdy byly pořízeny první snímky komety z dálky.

Přestože přistání na povrchu komety nebylo bez potíží, lze ho považovat bez nadsázky za ohromný fascinující úspěch inženýrů konstruktérů a všech, kteří se na tomto projektu podíleli. Modulu Philae se podařilo pevně zachytit na povrchu až po několika hodinách a bohužel naneštěstí ve slunečním stínu, což komplikuje přísun energie přes solární články a může znamenat i značné omezení její práce až úplné odmlčení. I přes to však již sonda poslala několik unikátních snímků povrchu a další data vyslaná přes mateřskou Rosettu se zpracovávají.

.

Pouhých několik kilometrů veliká kometa C-G generuje jen extrémně slabé gravitační pole, proto bylo přistání a „zakotvení“ modulu Philae tak obtížné. Kometa C-G se v současné době pohybuje rychlostí přes 70 000 km/h a její rychlost bude vzrůstat až na 120 000 km/h, jak se bude přibližovat ke Slunci.

Vědci s napětím očekávají výsledky experimentů prováděných modulem Philae, které mohou poodhalit historii spojenou s formováním Sluneční soustavy a zpřesnit naše data o složení těchto vesmírných poutníků. I kdyby se modul Philae zcela odmlčel v důsledku nedostatku energie, stále zde zbývá naděje, že se kometa dalším průletem natočí příznivěji ke Slunci a solární články začnou znovu dodávat potřebnou energii Philae k další „práci“.

V současnosti předpokládáme, že většina komet je složena z ledu, prachu a zmrzlých plynů. Není vyloučena ani přítomnost organických molekul a není bez zajímavosti, že někteří vědci se přiklání k názoru, že voda na Zemi může mít svůj původ z části právě v kometárním materiálu..

Aktuální informace k misi lze dohledat na stránkách ESA: http://rosetta.esa.int/

Zpracoval Ladislav Strnad

Publikováno: Čtvrtek 20.11.2014 13:25

Akce dokumentů