Údolní niva jako prostor ovlivňující průběh a následky povodní

Langhammer, J. ed. (2008): Údolní niva jako prostor ovlivňující průběh a následky povodní. Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Praha.

null

Publikace shrnuje výsledky výzkumu komplexních procesů a vazeb v prostoru údolní nivy ve vztahu k povodňovým rizikům. Pozornost je soustředěna na interdisciplinární pohled na prostor údolní nivy, metody jejího výzkumu ve vztahu k povodňovému riziku a na otázky řešení konfliktů mezi odlišnými požadavky na využívání prostoru údolní nivy z pohledu potřeb ochrany před povodněmi, ochrany přírody a socioekonomického rozvoje území.

Kniha je členěna do tří oddílů, které představují otázky metod hodnocení povodňového rizika a protipovodňové ochrany, možností využití retenčního a transformačního potenciálu povodí a přístupů k vymezení údolní nivy a analýzy dynamiky jejího vývoje. V celkem 24 kapitolách jsou představeny metodické přístupy a techniky, vyvinuté v rámci projektu autorským týmem pro účely terénního mapování a monitoringu, geoinformatické analýzy dat a identifikace rizikových procesů.

Jednotlivé techniky a postupy jsou dokumentovány na případových studiích, realizovaných v modelových územích, představující povodí, zasažená recentními extrémními povodněmi - povodí Blanice, Opavy, Sázavy aj.

Autorský tým publikace tvoří celkem 38 odborníků z řad akademických pracovníků Přírodovědecké fakulty UK v Praze a dalších výzkumných institucí, zejména ČHMÚ, VÚV TGM, Jihočeské Univerzity, ÚH a ÚSMH AV ČR a dalších.
Publikace, vydaná za podpory projektu VaV SM/2/57/05 a výzkumného záměru MSM 0021620831, vyšla v roce 2008 v rozsahu 278 stran, ISBN 978-80-86561-59-2, editorem je doc. RNDr. Jakub Langhammer, Ph.D., vydavatelem je PřF UK v Praze, technickou realizaci zajistilo vydavatelství P3K.

Obsah [pdf iko]

Úvod [pdf iko]

I.Povodňové riziko a protipovodňová ochrana

Regionalizace povodí České republiky na základě sezonální analýzy výskytu povodní [pdf iko]