E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality

Soutěž o podporu při výzkumu diplomových prací
Aktuální studijní informace
Novodobé stěhování národů, ČT24 , Fokus VM, 3.3.2015
Hostem nového pořadu Fokus Václava Moravce byl doc. Dušan Drbohlav z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK. Předmětem diskuse bylo novodobé stěhování národů.
ERASMUS+ nový konkurz na studijní pobyty 2024 - 2025
ERASMUS+ NOVÝ konkurz na studijní pobyty
Supply Chain Resilience Center na Univerzitě Karlově
Za účasti rektorky UK a vysokých představitelů ČR i Tchaj-wanu zahájila Univerzita Karlova ve spolupráci s tchajwanskou National Chengchi University společný projekt a založily Supply Chain Resilience Center.
Geografické rozhledy: Energie
Vychází Geografické rozhledy, tentokrát na téma Energie. Větrná energie v Česku - nevyužitý potenciál; Tepelný ostrov města očima současného výzkumu; Budovy s nízkou spotřebou energie v době transformace energetiky a mnoho dalšího se dočtete v novém, třetím čísle, 32. ročníku.
Možnosti navazujícího magisterského studia
Geografická sekce PřF UK zve na seminář Možnosti navazujícího magisterského studia, který se koná v úterý 28. února v 18.00 na Albertově 6.
Geografické pondělí: Válka na Ukrajině - Rok poté
Jak se rok po ruské agresi změnila Ukrajina, Rusko a svět? Jaké jsou další perspektivy vývoje konfliktu? Jaké výzvy nás čekají? Srdečně vás zveme na moderovanou diskuzi o ruské invazi na Ukrajinu, rok poté, kterou pořádá výzkumný tým REGPOL s Geografickou sekcí PřF UK na Albertově 6.
ERASMUS+ dodatečný konkurz na studijní pobyty v roce 2022-2023
Češi žijící v zahraničí: Nové přístupy ke koordinaci krajanské problematiky
Nový článek členů naší katedry: The Performativity of Metropolization: How Material-discursive Practices Institutionalize the Prague Metropolitan Region
COVID-19: výklad z geografické a demografické perspektivy
Informovanost o vývoji a šíření pandemie viru SAR-CoV-2 a jím vyvolaného onemocnění COVID-19 v Česku a v mezinárodním kontextu považujeme za zásadní. Jsme v době, kdy v Česku vrcholí druhá vlna pandemie a v mezinárodních porovnáních se v přepočtu počtu potvrzených případů onemocnění na obyvatele dostáváme mezi prvních deset nejvíce zasažených zemí světa.
Konkurz na studijní pobyty ve školním roce 2022- 2023 v rámci programu ERASMUS+
Pozvánka na přednášku Dr. Joanna Kowalczyk-Aniol a Dr. Robert Pawlusinski
Výstava „Vltava – proměny historické krajiny“
Rozsáhlá výstava „Vltava – proměny historické krajiny“ nabízí unikátní pohled na původní údolí Vltavy před vznikem kaskády přehrad a seznamuje s aspekty změn krajiny a jejího osídlení. Tato výstava, na níž se podíleli i geografové z Přírodovědecké fakulty UK, probíhá v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze Dejvicích od 8. února do 7. dubna a je zdarma přístupná široké veřejnosti.
STUDUJTE GEOGRAFII NA UNIVERZITĚ KARLOVĚ!
obr. 1.png
NEJLEPŠÍ DOKTORAND KATEDRY PRO ROK 2021
Přednáška dr. Marty Derek
Dodatečný konkurz na studijní pobyty (a praktické stáže) ve školním roce 2021-2022
Seminar online: Urban Lab as an Innovative Tool for Urban and Metropolitan Cooperation - Practices and Challenges in the V4+ countries
Konkurz na studijní pobyty ve školním roce 2021- 2022 v rámci programu ERASMUS+
Ocenění doc. RNDr. Ivana Bičíka, CSc.
Dne 17. listopadu 2020 převzal z rukou JM rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA. cenu Arnošta z Pardubic v kategorii za vynikající počin ve vzdělávací činnosti na UK doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje geografické sekce PřF UK.
ERASMUS 2020
Dodatečný konkurz na studijní pobyty ve školním roce 2020-2021
Visiting professor Marie D.Price
Přednáška Kadi Kalm online: Various housing estates’ trajectories in post-socialist cities
COVID-19: výklad z demografické perspektivy
Informovanost o vývoji a šíření pandemie viru SAR-CoV-2 a jím vyvolaného onemocnění COVID-19 v Česku a v mezinárodním kontextu považujeme za zásadní. Jsme v době, kdy v Česku vrcholí druhá vlna pandemie a v mezinárodních porovnáních se v přepočtu počtu potvrzených případů onemocnění na obyvatele dostáváme mezi prvních deset nejvíce zasažených zemí světa.
26. Americký semestr zahájen!
Ve středu 27. března 2019 proběhlo na Albertově zahájení 26. ročníku tzv. Amerického semestru – programu vzájemné spolupráce mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA).
50 let od vydani edice Poznáváme svět
V roce 2010 uplynulo 50 let od 1. vydání atlasové kartograficko-geografické encyklopedie "Poznáváme svět" v typických žlutomodrých obálkách.
Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života
Výzkumný tým Urbánní a regionální laboratoř ve spolupráci s Českou geografickou společností a katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze pořádá ve dnech 10. a 11. února 2011 vědeckou konferenci "Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života".
Může chození do školy ovlivnit naše duševní zdraví v dospělosti?
Duševní zdraví je důležité stejně jako to fyzické, i když se mu mnohdy nedostává tolik pozornosti. Nová studie českého výzkumného týmu hledala spojitost mezi dosaženým vzděláním s výskytem duševních nemocí. Zmapovala také skupiny populace, které potřebují nejvíce pomoci. Přírodovědeckou fakultu v tomto výzkumu zastupovala Marie Kuklová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
Mezinárodní letní škola migračních studií
Již po šesté hostí katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Mezinárodní letní školu migračních studií. Vzhledem k epidemiologickým opatřením v souvislosti s COVID-19 je letošní ročník kapacitně omezen, lze se však účastnit i on-line. Mezinárodní letní škola migračních studií proběhne ve dnech 24. - 29. září 2020.
Výsledky soutěže na podporu výzkumu v rámci diplomových prací na katedře sociální geografie a sociální geografie PřF UK (2019/2020)
Ve třetím ročníku soutěže na podporu výzkumu v rámci diplomových prací byli oceněni čtyři studenti navazujících magisterských oborů katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Celkem bylo přiděleno 32 200 Kč.
SOUTĚŽ O FINANČNÍ PODPORU VÝZKUMU STUDENTŮ V RÁMCI DIPLOMOVÝCH PRACÍ NA KATEDŘE SOCIÁLNÍ GEOGRAFIE A REGIONÁLNÍHO ROZVOJE PŘF UK
ERASMUS+ Konkurz na studijní pobyty (a praktické stáže) ve školním roce 2020 - 2021
Přednáška Dr. Roberta Faracika
Soutez_nmgr_studentu_PROPOZICE_2020.pdf
SOUTĚŽ O FINANČNÍ PODPORU VÝZKUMU STUDENTŮ V RÁMCI DIPLOMOVÝCH PRACÍ NA KATEDŘE SOCIÁLNÍ GEOGRAFIE A REGIONÁLNÍHO ROZVOJE PŘF UK
Dny geografie 2019
Dny geografie 2019 se na pražském Albertově uskuteční v týdnu od 11. do 15. listopadu 2019. V rámci letošních Dnů geografie můžete vyslechnout cestovatelské přednášky či workshopy zaměřené na migraci. Vyzkoušet si můžete práci ve specializovaných geografických informačních systémech (GIS) či navštívit nejrůznější výstavy. Dny geografie jsou vyhlašovány Českou geografickou společností.
XIV. Geografický sportovní den
Srdečně zveme všechny nadšené sportovce a sportovkyně na XIV. Geografický sportovní den, který se koná ve čtvrtek 24.10.2019 v SCUK Hostivař, sportovním areálu Záběhlice, na Chodově a Albertově. Celý program je určen jak studentům, tak zaměstnancům.
SOUTĚŽ O FINANČNÍ PODPORU VÝZKUMU STUDENTŮ
11th Meeting of European Geographers of Religion: International Colloquia on the Changing Religious Landscape of Europe
Informace ke konferenci, která se uskuteční v červnu na Albertově.
Hostující profesoři na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje
V letním semestru 2018/2019 vystoupí v rámci kurzu Visiting professor vyučovaného na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje pět významných osobností: prof. Bae-Gyoon Park, dr. Anneli Kahrik, dr. Jasna Mariotte, doc. Robert Szmytkie a prof. Hynek Pikhart.
Semináře o studiu v zahraničí
11. historickogeografická konference - Krajiny snů
Výzkumné centrum historické geografie – Historical Geography Research Centre (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK a Historický ústav AV ČR) a Komise pro historickou geografii připravují v pořadí 11. historickogeografickou konferenci na téma Krajiny snů - Nerealizované projekty od středověku do současnosti
Naším cílem má být zvýšení životní úrovně
Zahraniční investice do Česka přinesly chybějící kapitál a do velkých podniků i nové technologie, na druhou stranu zatlačily menší české firmy do nevýhodných pozic, do jakési nízkonákladové ekonomiky. Tak to podle geografa prof. Petra Pavlínka z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje funguje i v automobilovém průmyslu. Důsledkem je odliv vytvořené hodnoty, což může zpomalovat další rozvoj celé ekonomiky. Více se dočtete v rozhovoru pro časopis Ekonom.
Výsledky soutěže_na web.pdf
Soutěž o finanční podporu výzkumu studentů - výsledky
Slavnostní uvedení knihy Makroregiony světa
Regionální rozvoj v podmínkách intenzivní globalizace...
...role regionálních inovačních systémů a globálních produkčních sítí | Pozvánka na veřejnou přednášku v rámci jmenovacího řízení profesorem doc. RNDr. Jiřího Blažka, Ph.D. z KSGRR.
Přednášky Dr. Marty Derek na PřF UK
ERASMUS+ vyhlášení konkurzu
East Asian Urban and Regional Development
Pozvánka na přednášky profesora Bae-Gyoon Parka z Národní university v Soulu na téma "Ekonomický rozvoj a urbanizace ve východní Asii".
Rozhovor s laureátem Studentského velemloka za rok 2017/2018 za geografii Miroslavem Maradou
Doc. RNDr. Miroslav Marada, Ph.D. (*1971) vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy magisterské i postgraduální studium, v roce 2016 se zde rovněž habilitoval. Nyní působí na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje, kde se zaměřuje na geografii dopravních systémů, věnuje se didaktice geografie a koncepci geografického vzdělávání. Ocenění získal za předmět Sociogeografické regionální systémy. Docent Marada má velmi rád hudbu a tanec, na reprezentačním plese fakulty byste jej proto potkali, i kdyby nebyl mezi oceňovanými.
Pozvánka na přednášku "Suburbanization in Poland"
Ph.D. programmes in GEOGRAPHY
Visiting professor_leták.pdf
Hostující profesoři na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje
První číslo Geografických rozhledů roku 2019 s tématem Země v pohybu
První číslo Geografických rozhledů roku 2019 se věnuje pohybu Země jako vesmírného tělesa, ale i pohybům, které se odehrávají na Zemi a nad ní. V neustálém pohybu je také atmosféra, proto vysvětlujeme fyzikální principy nejvýraznějších projevů pohybu vzdušných mas, větrných bouří.
Jak se změnil evropský automobilový průmysl od roku 2005?
Prof. Petr Pavlínek z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje analyzoval změny v evropském automobilovém průmyslu mezi lety 2005 a 2016. Analýza vycházela z databáze 2124 restrukturalizací velkých podniků automobilového průmyslu ve členských zemích Evropské unie a v Norsku.
Diskuse: Metropolitní plán aneb Územní plán hlavního města Prahy
Pražská středočeská pobočka ČGS vás srdečně zve na otevřenou diskusi na téma Metropolitní plán aneb Územní plán hlavního města Praha - metodika přípravy, hlavní teze řešení, současný stav přípravy a projednání. Pozvání na diskuzi, která se koná ve čtvrtek 7. 2. 2019 od 15.00 do 18.00 hod na Albertově, přijal dr. Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje.
CZELO hledá stážist(k)y na rok 2019
Den otevřených dveří 2019
V pátek a v sobotu 18. a 19. ledna 2019 proběhne na naší fakultě Den otevřených dveří. Zváni jsou všichni zájemci o studium přírodních a společenských věd z řad středoškoláků posledních, ale i nižších ročníků, nebo absolventů bakalářského studia.
Ceny děkana Přírodovědecké fakulty UK 2018
Na Předvánočním koncertě PřF UK 11. prosince 2018 byly slavnostně uděleny Ceny děkana nejlepším studentům, absolventům a mladým vědeckopedagogickým pracovníkům. Všem oceněným srdečně gratulujeme!
Geografie stále mezi nejlepšími...
Geografie na UK patří uspěla i v roce 2018 v rámci QR World University Ranking 2018.
Praxe na Ministerstvu vnitra - leták 2018.pdf
Nabídka stáží pro studenty na Ministerstvu vnitra
ERASMUS+ dodatečný konkurz na studijní pobyt!!
VISITING PROFESSORS´ LECTURES 2018_19 - Social Geography
Jak se mění Marseille nebo Praha? Naučte se vyslovovat termín gentrifikace|ČRo - vltava.cz | 27.11.2018 | Rubrika: Společnost
Výsledky soutěže na podporu výzkumu v rámci diplomových prací na KSGRR PřF UK
Monika De Frantz
Hostující profesorka Monika De Frantz na KSGRR v zimním semestru 2018/2019
MonikaDeFrantz Foto klein.jpg
Cenu Jiřiny Bergatt Jackson získal geograf Tomáš Kříž
Do 3. ročníku soutěže o cenu Jiřiny Bergatt Jackson za nejlepší diplomovou práci v oblasti územního rozvoje, kterou vypsal IURS – Institut pro udržitelný rozvoj sídel z.s. se přihlásilo celkem 16 prací z Česka i ze Slovenska celkem z devíti univerzit. První cena byla udělena Mgr. Tomáši Křížovi z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Gratulujeme!
Kriminalita v Česku: Podrobná mapa ukazuje nejhorší místa| média
prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D. - Domáce firmy nedokážu z automobilek výrazne ťažiť| časopis Trend|11.8.2018
prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D. : Czechia není mrtvý pojem|Lidové noviny| úhel pohledu|6.8.2018
25. Americký semestr zahájen!
Druhé bydlení v médiích
Problematice druhého bydlení, chataření a chalupaření, se dlouhodobě věnují geografové z Centra výzkumu geografie volného času při katedře sociální geografie a regionálního rozvoje.
Imigrační politika nové italské vlády| 4.6.2018| Horizont ČT24
NEW WAVE 2018
Pozvánka na konferenci NEW WAVE, která se bude konat na přelomu května a června na PřF UK.
Doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. obdržel významné ocenění Varšavské univerzity
V dubnu 2018 při příležitosti mezinárodní konference na téma 100 let geografie na Varšavské univerzitě a 125 let od založení Polské geografické společnosti převzal doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. jako první zahraniční laureát významné ocenění Varšavské univerzity.
Trendy cestovního ruchu na venkově
Doc. Miroslav Marada na téma přesunutí brněnského nádraží - Seznamzpravy.cz
Dilema za 50 miliard korun - to je téma dnešního jednání brněnského zastupitelství. Jedním z autorů odborných posudků v kauze přesunutí brněnského hlavního nádraží byl i dopravní geograf z naší fakulty doc. Miroslav Marada.
Vyhlášení výsledků konkurzu ERASMUS !
Přednáška Dr. Roberta Faracika na PrF UK
Sociální geografka Dana Fialová v České televizi
Jaro je konečně tu a s ním i začátek chalupářské sezóny. O českém chalupaření a chataření hovořila ve Studiu 6 České televize sociální geografka Dana Fialová.
Konkurz na studijní pobyty (a praktické stáže) ve školním roce 2018 - 2019 v rámci programu ERASMUS+
JEDEN SVĚT NA GEOGRAFII
První promítání dokumentárního filmu v rámci projektu Jeden svět na geografii. Můžete se těšit na film "Vyrob si svůj stát" s odborným výkladem politického geografa Libora Jelena. Vstup volný.
Hledáme dobrovolníky pro Americký semestr 2018
Nabídka našim studentům geografie možnost zapojit se do této akce!
Vyhlášení výsledků konkurzu ERASMUS 18_19.pdf
Mezinárodní konference Military and Postmilitary Landscapes
Mezinárodní konference Military and Postmilitary Landscapes
Výzkumné centrum historické geografie Vás zve na mezinárodní konferenci Military and Postmilitary Landscapes, která se uskuteční v návaznosti na Středoevropskou konferenci historických geografů. Konference se bude konat v budově Albertov 6 ve dnech 14. – 15. února 2018.
Semináře o studiu v zahraničí pro studenty UK
Katedra se stala institucionálním členem asociace EADI
Nabízíme vzdělání v široké škále geografických oborů ve všech stupních studia
Článek profesora Petra Pavlínka v Economic Geography
Prestižní americký časopis Economic Geography publikoval článek prof. RNDr. Petra Pavlínka, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Za rok 2016 získal Economic Geography třetí nejvyšší impakt faktor v oboru geografie ze 79 hodnocených časopisů a čtvrtý nejvyšší v oboru ekonomie z 347 hodnocených časopisů. Článek se zabývá dopady přímých zahraničních investic v automobilovém průmyslu na regionální ekonomický rozvoj.
Seminář projektu PROGRES Q44
Pozvánka na seminář, kde zazní dvě zajímavé přednášky.

Akce dokumentů