Aktuality
- Aktuální studijní informace
- Soutěž o podporu při výzkumu diplomových prací
- Geografické rozhledy: Energie
- Vychází Geografické rozhledy, tentokrát na téma Energie. Větrná energie v Česku - nevyužitý potenciál; Tepelný ostrov města očima současného výzkumu; Budovy s nízkou spotřebou energie v době transformace energetiky a mnoho dalšího se dočtete v novém, třetím čísle, 32. ročníku.
- Možnosti navazujícího magisterského studia
- Geografická sekce PřF UK zve na seminář Možnosti navazujícího magisterského studia, který se koná v úterý 28. února v 18.00 na Albertově 6.
- Geografické pondělí: Válka na Ukrajině - Rok poté
- Jak se rok po ruské agresi změnila Ukrajina, Rusko a svět? Jaké jsou další perspektivy vývoje konfliktu? Jaké výzvy nás čekají? Srdečně vás zveme na moderovanou diskuzi o ruské invazi na Ukrajinu, rok poté, kterou pořádá výzkumný tým REGPOL s Geografickou sekcí PřF UK na Albertově 6.
- ERASMUS+ NOVÝ konkurz na studijní pobyty
- ERASMUS+ dodatečný konkurz na studijní pobyty v roce 2022-2023
- Češi žijící v zahraničí: Nové přístupy ke koordinaci krajanské problematiky
- Nový článek členů naší katedry: The Performativity of Metropolization: How Material-discursive Practices Institutionalize the Prague Metropolitan Region
- COVID-19: výklad z geografické a demografické perspektivy
- Informovanost o vývoji a šíření pandemie viru SAR-CoV-2 a jím vyvolaného onemocnění COVID-19 v Česku a v mezinárodním kontextu považujeme za zásadní. Jsme v době, kdy v Česku vrcholí druhá vlna pandemie a v mezinárodních porovnáních se v přepočtu počtu potvrzených případů onemocnění na obyvatele dostáváme mezi prvních deset nejvíce zasažených zemí světa.
- Konkurz na studijní pobyty ve školním roce 2022- 2023 v rámci programu ERASMUS+
- Pozvánka na přednášku Dr. Joanna Kowalczyk-Aniol a Dr. Robert Pawlusinski
- Výstava „Vltava – proměny historické krajiny“
- Rozsáhlá výstava „Vltava – proměny historické krajiny“ nabízí unikátní pohled na původní údolí Vltavy před vznikem kaskády přehrad a seznamuje s aspekty změn krajiny a jejího osídlení. Tato výstava, na níž se podíleli i geografové z Přírodovědecké fakulty UK, probíhá v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze Dejvicích od 8. února do 7. dubna a je zdarma přístupná široké veřejnosti.
- STUDUJTE GEOGRAFII NA UNIVERZITĚ KARLOVĚ!
- obr. 1.png
- NEJLEPŠÍ DOKTORAND KATEDRY PRO ROK 2021
- Přednáška dr. Marty Derek
- Dodatečný konkurz na studijní pobyty (a praktické stáže) ve školním roce 2021-2022
- Seminar online: Urban Lab as an Innovative Tool for Urban and Metropolitan Cooperation - Practices and Challenges in the V4+ countries
- Konkurz na studijní pobyty ve školním roce 2021- 2022 v rámci programu ERASMUS+
- Ocenění doc. RNDr. Ivana Bičíka, CSc.
- Dne 17. listopadu 2020 převzal z rukou JM rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA. cenu Arnošta z Pardubic v kategorii za vynikající počin ve vzdělávací činnosti na UK doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje geografické sekce PřF UK.
- ERASMUS 2020
- Dodatečný konkurz na studijní pobyty ve školním roce 2020-2021
- Visiting professor Marie D.Price
- Přednáška Kadi Kalm online: Various housing estates’ trajectories in post-socialist cities
- COVID-19: výklad z demografické perspektivy
- Informovanost o vývoji a šíření pandemie viru SAR-CoV-2 a jím vyvolaného onemocnění COVID-19 v Česku a v mezinárodním kontextu považujeme za zásadní. Jsme v době, kdy v Česku vrcholí druhá vlna pandemie a v mezinárodních porovnáních se v přepočtu počtu potvrzených případů onemocnění na obyvatele dostáváme mezi prvních deset nejvíce zasažených zemí světa.
- 26. Americký semestr zahájen!
- Ve středu 27. března 2019 proběhlo na Albertově zahájení 26. ročníku tzv. Amerického semestru – programu vzájemné spolupráce mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA).
- 50 let od vydani edice Poznáváme svět
- V roce 2010 uplynulo 50 let od 1. vydání atlasové kartograficko-geografické encyklopedie "Poznáváme svět" v typických žlutomodrých obálkách.
- Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života
- Výzkumný tým Urbánní a regionální laboratoř ve spolupráci s Českou geografickou společností a katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze pořádá ve dnech 10. a 11. února 2011 vědeckou konferenci "Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života".
- Může chození do školy ovlivnit naše duševní zdraví v dospělosti?
- Duševní zdraví je důležité stejně jako to fyzické, i když se mu mnohdy nedostává tolik pozornosti. Nová studie českého výzkumného týmu hledala spojitost mezi dosaženým vzděláním s výskytem duševních nemocí. Zmapovala také skupiny populace, které potřebují nejvíce pomoci. Přírodovědeckou fakultu v tomto výzkumu zastupovala Marie Kuklová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
- Mezinárodní letní škola migračních studií
- Již po šesté hostí katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Mezinárodní letní školu migračních studií. Vzhledem k epidemiologickým opatřením v souvislosti s COVID-19 je letošní ročník kapacitně omezen, lze se však účastnit i on-line. Mezinárodní letní škola migračních studií proběhne ve dnech 24. - 29. září 2020.
- Výsledky soutěže na podporu výzkumu v rámci diplomových prací na katedře sociální geografie a sociální geografie PřF UK (2019/2020)
- Ve třetím ročníku soutěže na podporu výzkumu v rámci diplomových prací byli oceněni čtyři studenti navazujících magisterských oborů katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Celkem bylo přiděleno 32 200 Kč.
- SOUTĚŽ O FINANČNÍ PODPORU VÝZKUMU STUDENTŮ V RÁMCI DIPLOMOVÝCH PRACÍ NA KATEDŘE SOCIÁLNÍ GEOGRAFIE A REGIONÁLNÍHO ROZVOJE PŘF UK
- ERASMUS+ Konkurz na studijní pobyty (a praktické stáže) ve školním roce 2020 - 2021
- Přednáška Dr. Roberta Faracika
- Soutez_nmgr_studentu_PROPOZICE_2020.pdf
- SOUTĚŽ O FINANČNÍ PODPORU VÝZKUMU STUDENTŮ V RÁMCI DIPLOMOVÝCH PRACÍ NA KATEDŘE SOCIÁLNÍ GEOGRAFIE A REGIONÁLNÍHO ROZVOJE PŘF UK
- Dny geografie 2019
- Dny geografie 2019 se na pražském Albertově uskuteční v týdnu od 11. do 15. listopadu 2019. V rámci letošních Dnů geografie můžete vyslechnout cestovatelské přednášky či workshopy zaměřené na migraci. Vyzkoušet si můžete práci ve specializovaných geografických informačních systémech (GIS) či navštívit nejrůznější výstavy. Dny geografie jsou vyhlašovány Českou geografickou společností.
- XIV. Geografický sportovní den
- Srdečně zveme všechny nadšené sportovce a sportovkyně na XIV. Geografický sportovní den, který se koná ve čtvrtek 24.10.2019 v SCUK Hostivař, sportovním areálu Záběhlice, na Chodově a Albertově. Celý program je určen jak studentům, tak zaměstnancům.
- SOUTĚŽ O FINANČNÍ PODPORU VÝZKUMU STUDENTŮ
- 11th Meeting of European Geographers of Religion: International Colloquia on the Changing Religious Landscape of Europe
- Informace ke konferenci, která se uskuteční v červnu na Albertově.
- Hostující profesoři na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje
- V letním semestru 2018/2019 vystoupí v rámci kurzu Visiting professor vyučovaného na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje pět významných osobností: prof. Bae-Gyoon Park, dr. Anneli Kahrik, dr. Jasna Mariotte, doc. Robert Szmytkie a prof. Hynek Pikhart.
- Semináře o studiu v zahraničí
- 11. historickogeografická konference - Krajiny snů
- Výzkumné centrum historické geografie – Historical Geography Research Centre (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK a Historický ústav AV ČR) a Komise pro historickou geografii připravují v pořadí 11. historickogeografickou konferenci na téma Krajiny snů - Nerealizované projekty od středověku do současnosti
- Naším cílem má být zvýšení životní úrovně
- Zahraniční investice do Česka přinesly chybějící kapitál a do velkých podniků i nové technologie, na druhou stranu zatlačily menší české firmy do nevýhodných pozic, do jakési nízkonákladové ekonomiky. Tak to podle geografa prof. Petra Pavlínka z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje funguje i v automobilovém průmyslu. Důsledkem je odliv vytvořené hodnoty, což může zpomalovat další rozvoj celé ekonomiky. Více se dočtete v rozhovoru pro časopis Ekonom.
- Výsledky soutěže_na web.pdf
- Soutěž o finanční podporu výzkumu studentů - výsledky
- Slavnostní uvedení knihy Makroregiony světa
- Regionální rozvoj v podmínkách intenzivní globalizace...
- ...role regionálních inovačních systémů a globálních produkčních sítí | Pozvánka na veřejnou přednášku v rámci jmenovacího řízení profesorem doc. RNDr. Jiřího Blažka, Ph.D. z KSGRR.
- Přednášky Dr. Marty Derek na PřF UK
- ERASMUS+ vyhlášení konkurzu
- East Asian Urban and Regional Development
- Pozvánka na přednášky profesora Bae-Gyoon Parka z Národní university v Soulu na téma "Ekonomický rozvoj a urbanizace ve východní Asii".
- Rozhovor s laureátem Studentského velemloka za rok 2017/2018 za geografii Miroslavem Maradou
- Doc. RNDr. Miroslav Marada, Ph.D. (*1971) vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy magisterské i postgraduální studium, v roce 2016 se zde rovněž habilitoval. Nyní působí na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje, kde se zaměřuje na geografii dopravních systémů, věnuje se didaktice geografie a koncepci geografického vzdělávání. Ocenění získal za předmět Sociogeografické regionální systémy. Docent Marada má velmi rád hudbu a tanec, na reprezentačním plese fakulty byste jej proto potkali, i kdyby nebyl mezi oceňovanými.
- Pozvánka na přednášku "Suburbanization in Poland"
- Ph.D. programmes in GEOGRAPHY
- Visiting professor_leták.pdf
- Hostující profesoři na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje
- První číslo Geografických rozhledů roku 2019 s tématem Země v pohybu
- První číslo Geografických rozhledů roku 2019 se věnuje pohybu Země jako vesmírného tělesa, ale i pohybům, které se odehrávají na Zemi a nad ní. V neustálém pohybu je také atmosféra, proto vysvětlujeme fyzikální principy nejvýraznějších projevů pohybu vzdušných mas, větrných bouří.
- Jak se změnil evropský automobilový průmysl od roku 2005?
- Prof. Petr Pavlínek z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje analyzoval změny v evropském automobilovém průmyslu mezi lety 2005 a 2016. Analýza vycházela z databáze 2124 restrukturalizací velkých podniků automobilového průmyslu ve členských zemích Evropské unie a v Norsku.
- Diskuse: Metropolitní plán aneb Územní plán hlavního města Prahy
- Pražská středočeská pobočka ČGS vás srdečně zve na otevřenou diskusi na téma Metropolitní plán aneb Územní plán hlavního města Praha - metodika přípravy, hlavní teze řešení, současný stav přípravy a projednání. Pozvání na diskuzi, která se koná ve čtvrtek 7. 2. 2019 od 15.00 do 18.00 hod na Albertově, přijal dr. Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje.
- CZELO hledá stážist(k)y na rok 2019
- Den otevřených dveří 2019
- V pátek a v sobotu 18. a 19. ledna 2019 proběhne na naší fakultě Den otevřených dveří. Zváni jsou všichni zájemci o studium přírodních a společenských věd z řad středoškoláků posledních, ale i nižších ročníků, nebo absolventů bakalářského studia.
- Ceny děkana Přírodovědecké fakulty UK 2018
- Na Předvánočním koncertě PřF UK 11. prosince 2018 byly slavnostně uděleny Ceny děkana nejlepším studentům, absolventům a mladým vědeckopedagogickým pracovníkům. Všem oceněným srdečně gratulujeme!
- Geografie stále mezi nejlepšími...
- Geografie na UK patří uspěla i v roce 2018 v rámci QR World University Ranking 2018.
- Praxe na Ministerstvu vnitra - leták 2018.pdf
- Nabídka stáží pro studenty na Ministerstvu vnitra
- ERASMUS+ dodatečný konkurz na studijní pobyt!!
- VISITING PROFESSORS´ LECTURES 2018_19 - Social Geography
- Jak se mění Marseille nebo Praha? Naučte se vyslovovat termín gentrifikace|ČRo - vltava.cz | 27.11.2018 | Rubrika: Společnost
- Výsledky soutěže na podporu výzkumu v rámci diplomových prací na KSGRR PřF UK
- Monika De Frantz
- Hostující profesorka Monika De Frantz na KSGRR v zimním semestru 2018/2019
- MonikaDeFrantz Foto klein.jpg
- Cenu Jiřiny Bergatt Jackson získal geograf Tomáš Kříž
- Do 3. ročníku soutěže o cenu Jiřiny Bergatt Jackson za nejlepší diplomovou práci v oblasti územního rozvoje, kterou vypsal IURS – Institut pro udržitelný rozvoj sídel z.s. se přihlásilo celkem 16 prací z Česka i ze Slovenska celkem z devíti univerzit. První cena byla udělena Mgr. Tomáši Křížovi z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Gratulujeme!
- Kriminalita v Česku: Podrobná mapa ukazuje nejhorší místa| média
- prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D. - Domáce firmy nedokážu z automobilek výrazne ťažiť| časopis Trend|11.8.2018
- prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D. : Czechia není mrtvý pojem|Lidové noviny| úhel pohledu|6.8.2018
- 25. Americký semestr zahájen!
- Druhé bydlení v médiích
- Problematice druhého bydlení, chataření a chalupaření, se dlouhodobě věnují geografové z Centra výzkumu geografie volného času při katedře sociální geografie a regionálního rozvoje.
- Imigrační politika nové italské vlády| 4.6.2018| Horizont ČT24
- NEW WAVE 2018
- Pozvánka na konferenci NEW WAVE, která se bude konat na přelomu května a června na PřF UK.
- Doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. obdržel významné ocenění Varšavské univerzity
- V dubnu 2018 při příležitosti mezinárodní konference na téma 100 let geografie na Varšavské univerzitě a 125 let od založení Polské geografické společnosti převzal doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. jako první zahraniční laureát významné ocenění Varšavské univerzity.
- Trendy cestovního ruchu na venkově
- Doc. Miroslav Marada na téma přesunutí brněnského nádraží - Seznamzpravy.cz
- Dilema za 50 miliard korun - to je téma dnešního jednání brněnského zastupitelství. Jedním z autorů odborných posudků v kauze přesunutí brněnského hlavního nádraží byl i dopravní geograf z naší fakulty doc. Miroslav Marada.
- Vyhlášení výsledků konkurzu ERASMUS !
- Přednáška Dr. Roberta Faracika na PrF UK
- Sociální geografka Dana Fialová v České televizi
- Jaro je konečně tu a s ním i začátek chalupářské sezóny. O českém chalupaření a chataření hovořila ve Studiu 6 České televize sociální geografka Dana Fialová.
- Konkurz na studijní pobyty (a praktické stáže) ve školním roce 2018 - 2019 v rámci programu ERASMUS+
- JEDEN SVĚT NA GEOGRAFII
- První promítání dokumentárního filmu v rámci projektu Jeden svět na geografii. Můžete se těšit na film "Vyrob si svůj stát" s odborným výkladem politického geografa Libora Jelena. Vstup volný.
- Hledáme dobrovolníky pro Americký semestr 2018
- Nabídka našim studentům geografie možnost zapojit se do této akce!
- Vyhlášení výsledků konkurzu ERASMUS 18_19.pdf
- Mezinárodní konference Military and Postmilitary Landscapes
- Mezinárodní konference Military and Postmilitary Landscapes
- Výzkumné centrum historické geografie Vás zve na mezinárodní konferenci Military and Postmilitary Landscapes, která se uskuteční v návaznosti na Středoevropskou konferenci historických geografů. Konference se bude konat v budově Albertov 6 ve dnech 14. – 15. února 2018.
- Semináře o studiu v zahraničí pro studenty UK
- Katedra se stala institucionálním členem asociace EADI
- Nabízíme vzdělání v široké škále geografických oborů ve všech stupních studia
- Článek profesora Petra Pavlínka v Economic Geography
- Prestižní americký časopis Economic Geography publikoval článek prof. RNDr. Petra Pavlínka, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Za rok 2016 získal Economic Geography třetí nejvyšší impakt faktor v oboru geografie ze 79 hodnocených časopisů a čtvrtý nejvyšší v oboru ekonomie z 347 hodnocených časopisů. Článek se zabývá dopady přímých zahraničních investic v automobilovém průmyslu na regionální ekonomický rozvoj.
- Seminář projektu PROGRES Q44
- Pozvánka na seminář, kde zazní dvě zajímavé přednášky.
- Kniha Petra Pavlínka vyšla v nakladatelství Springer
- Kniha Dependent Growth: Foreign Investment and the Development of the Automotive Industry in East-Central Europe analyzuje automobilový průmysl ve střední a východní Evropě po roce 1990. Autorovi profesorovi Petrovi Pavlínkovi z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje ji vydalo prestižní nakladatelství Springer.
- Dny geografie 2017
- Zveme Vás na Dny geografie 2017, které se uskuteční na Albertově v týdnu od 20. listopadu 2017.
- Historický atlas obyvatelstva českých zemí
- Stoletou sondu, mapující obyvatelstvo českých zemí, zpracoval autorský kolektiv pod vedením Martina Ouředníčka, Jany Jíchové a Lucie Pospíšilové z Urbánní a regionální laboratoře Přírodovědecké fakulty UK
Akce dokumentů