Vltavské ostrovy v Praze - výstava je prodloužena do 28.2.2015!

Výstižné texty, dobové obrázky i současné fotografie představí historii i současnost vltavských ostrovů nacházejících se na území hl. m. Prahy. Jaké pražské vltavské ostrovy jsou a jak jsou zapsány v povědomí Pražanů i návštěvníků? Dozvíte se na unikátní výstavě geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK!
Čas 03.11.2014   09:00
28.02.2015   17:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Počet vltavských ostrovů, jejich tvar, význam i funkce se v průběhu let měnily. Všechny ale mají společné to, že vznikly, případně zanikly prouděním vltavské vody (někdy napomohla i lidská činnost). Dříve byly tyto ostrovy hojně využívány především k zemědělské činnosti (pastviny, kosení luk, řezání vrbového proutí  zahrady), dnes již zcela převládá funkce rekreační. Při podrobném prozkoumání zjistíme, že se v mnohém liší. Třídit je můžeme podle vzniku (zániku ), podle velikosti, dominantní funkce, ale také podle významu. Ten může být lokální (Dětský ostrov), regionální (Císařský ostrov), národní (Slovanský ostrov) nebo mezinárodní  (Kampa). Vltavské ostrovy jako specifická místa uprostřed města byly také často svědkem velice zajímavých událostí, jako bylo první fotbalové derby Sparta-Slavie, premiéra Smetanovy symfonické básně  Má vlast; za války zde byly dokonce uskladněny rekvírované zvony.

Součástí výstavy budou staré mapy zachycující ostrovy v různých obdobích - ostrovy současné i ty, které dnes již v reálu nespatříme.

KDY? 3.11.2014 – 31.1.2015, 9:00 – 17:00  (pouze ve všední dny)

KDE? předsálí Geografické knihovny, II. patro budovy Přírodovědecké fakulty UK,  Albertov 6, Praha 2

VSTUPNÉ: ZDARMA

Výstavu Vltavské ostrovy v Praze připravilo Centrum geografie volného času (GeoVoČ),. Centrum pro výzkum v kulturní a historické geografii (KUHIG) při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s  Mapovou sbírkou UK  a Výzkumným centrem historické geografie (VCHG), ve kterém působí autorky výstavy dr. Dana Fialová, Mgr. Michaela Steyerová (obě KSGRR PřF UK) a prof. Eva Semotanová (HÚ AV ČR).

Autorkou grafiky je dr. Martina Hupková a s realizaci výstavy významnou pomocí přispěla Geografická knihovna.

Výstava Vltavské ostrovy v Praze v médiích: aktuálně.cz

lidovky.cz

ČRo Leonardo (minuta 0:55 - 7:30)

Vesmír