prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D. - Domáce firmy nedokážu z automobilek výrazne ťažiť| časopis Trend|11.8.2018

Príchod piatej automobilky predstavuje podľa profesora Petra Pavlínka z Karlovej univerzity v Prahe riziko nielen kvôli prílišnej závislosti slovenskej ekonomiky od jedného odvetvia, ale aj kvôli doterajším slabým prínosom z pohľadu prepojenia zahraničných investorov s domácimi firmami. Domáce podniky tak neťažia z transferu know-how, čo by pomohlo vytvoriť silné podhubie domácich automobilových dodávateľov a zastabilizovať tak automobilový priemysel aj v čase krízy a prípadného odchodu zahraničných fabrík. Jednotlivé štáty v strednej a východnej Európe navyše podľa neho v súboji o prilákanie automobiliek poskytujú čo najvyššiu investičnú pomoc bez ohľadu na potenciálny prínos.

(...)

Celý článek prof. RNDr. Petra Pavlínka, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje zde

Publikováno: Středa 08.08.2018 11:20

Kategorie: