Nová kniha: "Demografie (nejen) pro demografy"

Nakladatelství SLON vydalo třetí přepracované vydání knihy Demografie (nejen) pro demografy

Demografie (nejen) pro demografy

Smyslem této publikace je poskytnout začínajícím studentům (nejen) demografie výchozí, stručné informace (nejen) o demografii a odrostlejším a pokročilejším absolventům nejrůznějších oborů umožnit rychlou orientaci v pojmech, problémech a souvislostech oboru demografie.

Co a jak měří, o čem vypovídají ukazatele porodnosti, úmrtnosti, sňatečnosti, rozvodovosti - nebo třeba naděje dožití? A jak souvisejí s takovými jevy, jako je porod, smrt, sňatek, rozvod - nebo třeba dlouhověkost? Čím vším se zabývá demografie a jak to navazuje na další obory, hlavně na sociologii (a trochu také na filozofii, antropologii, medicínu aj.)? To je první typ otázek, na které se snaží co nejstručněji, v "slovníkových" obrysech odpovědět tato publikace. Obsahuje stručná vysvětlení základních demografických a blízce příbuzných pojmů.

Druhý typ otázek se týká aplikace zmíněných pojmů na popis a analýzu reálného života společnosti. Jak se z těchto hledisek vyvíjely lidské populace od pradávna do současnosti? Jak probíhá vývoj v celém světě a speciálně v Evropě a u nás? A jaké problémy řešíme a budeme zcela jistě ještě řešit? Aktuální beze sporu je tzv. demografické stárnutí a rozhodování jednotlivců, zda mít či nemít děti (také kdy a kolik) - a také rozhodování státu, zda a jak tyto procesy ovlivňovat pomocí rodinné a populační politiky.

Odpovědi na tyto otázky najdou čtenáři v několika statích našich předních demografů, analyzujících historická i současná data a využívajících při tom svoji dlouholetou zkušenost vědeckou i pedagogickou.

Převzato z: http://www.kosmas.cz/knihy/150568/demografie-nejen-pro-demografy/

Publikováno: Čtvrtek 07.01.2010 06:15